"Няма причина да се повишават цените на бензина. Още преди месец и половина бе приет законът за намаляване поетапно употребата на руски петрол. Забранява се износът на база руски петрол от 1 януари, но ако има неруски, могат да си изнасят продуктите. Не би следвало това да се отрази на българския пазар", това коментира финансовият министър Асен Василев по повод приетите две стъпки за премахване на дерогацията за руски петрол.
Според него отговорът на "Лукойл" се дължи "или на неразбирателство или опити за малко всяване на страх". "Това не трябва да се прави по този начин. Трябва да се изговори на съвсем експертно ниво и няма да има проблем. Не очакваме сътресения", допълни Василев.
По отношение на бюджета за 2024 г. обясни, че тази година капиталовата програма е била 8 млрд. лв., а за 2024 г. е била увеличена на 12 млрд. лв. "Това, което виждаме е, че за момента 8-те милиарда не се изпълняват, така че да се намали от 12 на 10 млрд. лв. , което все пак е увеличение, не би създало драматични проблеми. За момента корекциите са само там. Ако се наложи нещо да се коригира между първо и второ четене, надявам се да е минимално", допълни финансовият министър.
Обясни, че в образованието се запазват 125% увеличение на учителските заплати, увеличени са парите за наука и висше образование, в културата също има увеличение. В петък той се е срещнал с Асоциацията на библиотеките, музеите и читалищата. Те искали да проверят каква проектна готовност имат, за да стигнат заделените тези средства до тях.
"Заложили сме да има 1 млрд. лв. фонд за общински проекти. В него има конкретни параметри, с които могат да кандидатстват, обикновено до 3 проекта за общините без райони. Имаше таван на средствата за всяка община. Колегите от ГЕРБ искат този списък с проекти да бъде приет със Закона за бюджета, а не да се работи с общините и МРРБ както беше преди това. Въпросът е дали ще стигне времето общините да се организират и да си подадат проектите, за да бъдат включени. Кратки са сроковете, особено за общини с нови кметове, които трудно ще се организират. Вероятно ще се мине на някакъв хибриден вариант - проекти, които са готови да бъдат одобрени, а тези които не са готови - да влязат втори път в парламента", обясни Василев.
Категоричен е, че никога не е делил общините, критериите за отпускане на средства са били еднакви. Даде пример как през 2022 г. над 210 общини получиха финансиране.
Дали има общини със сериозни финансови проблеми, обясни, че е много индивидуално за всяка община. Имало такива в добро финансово здраве, има и буквално фалирали, както и включени в оздравителната програма.