Имаме фиксирани, разписани ясни, като пътна карта дейности, които следва да се извършат за всеки от хидроагрегатите в ПАВЕЦ "Чаира". Планираме и срокове, в които да се извършат и завършат, каза енергийният министър Румен Радев по време на изслушването му в парламента.
Той и премиерът Николай Денков са извикани от "Възраждане", за да дадат обяснение относно ситуацията с неработещата от пролетта на 2022 г. ПАВЕЦ „Чаира", която е изключително важна за балансирането на енергийната система.
"Факт е че, хидроагрегат 3 като група е функционално пригоден. Рехабилитационните дейности там са завършени, но доколкото пукнатините с характера на тези, които установихме в хидроагрегат 1 имаме и там на статорните колони, няма да го пуснем, защото рискуваме да повредим оборудването", добави той.
Потвърди, че ПАВЕЦ "ЧАИРА" е най-голямата подземна централа на Балканския полуостров.
"Тази централа служи с 4 хидроагрегата. 860 мегавата е общата мощност в генераторен режим и в помнен режим, като консуматор е 788 мегавата"4, припомни пред депутатите министърът.
Разказа, че въвеждането й в експлоатация е станало на два етапа. През 1995 са пуснати 1 и 2 хидроагрегат,
и 1999 г са пуснати 3 и 4.
"Качествата на българската електроенергийна система – гъвкавост и бърза маневреност при заместване на аварийно отпаднали големи генериращи мощности, са основните плюсове на съоръжението", смята Радев.
"Рехабилитация не е извършавана от изграждането на централата и реално това е първото задълбочено обновяване на всички системи за контрол и управление от пускането на системата. Следва да се подчертае, че рехабилитацията, като обем и обхват се базира на проведено през 2013 г. проучване от нейния проектант TOSHIBA", разказа Радев.
Обясни и, че именно в резултат на това е формулиран обхвата на рехабилитацията.
По препоръка на фирмата проектант - TOSHIBA, ремонтните дейности трябвало да се извършават през 12 години, но 24 години след въвеждането на първия хидроагрегат, чак сега се правят такива, което значи, че има пропуснат цял цикъл.