С 133 гласа "за" 49 "против" и 0" въздържал се" депутатите отново приеха Закона за енергетиката и по този начин преодоляха ветото на президента върху промените, гласувани вече от парламента на 5 октомври. С тях се въвежда либерализация на пазара на ток за битовите потребители от 1 януари 2026 г.
Един от мотивите на президента Румен Радев гласи, че така направените разпоредби в този им вид не гарантират в достатъчна степен правата на най-уязвимите групи битови потребители, които ще понесат най-трудно последиците от либерализацията.
"Ветото е втори шанс да осъзнаете, след като сглобката пренебрегнахте доводите на опозицията, че така направените промени в закона ще донесат хаос и несигурност, вместо да решават проблемите на гражданите", каза Драгомир Стойнев от БСП.
Той беше категоричен, че президентът е прав, а мотивите се припокриват с опасенията на опозицията. Уточни и, че ако ветото бъде отхвърлено ще се стигне до рязък скок на цените на крайните битови потребители.
Йордан Тодоров от "Възраждане" пък заяви, че без съмнение трябва да бъде подкрепено ветото, защото мотивите на практика повтаряли техните доводи, срещу промените в закона и настоя министър Радев да дойде да обясни в НС, че освен опозицията и президентът не разбирал от енергетика.
"Често чувам как ПП-ДБ се хвалят в медиите, че са направили над 60 реформи, те обаче са неработещи. Качеството на промените в законодателството е много ниско, защото се правят на бързо и на парче", предположи Тодоров.
Павела Митова от "Има такъв народ" смята, че решението на Радев дава втори шанс за диалог, и възможност да се спре унищожаването на един ключов сектор в икономиката.
"Унизително е, да приемате такива промени, като значете, че в най-мекия вариант ще доведе до минимум два пъти увеличение на тока на българското семейство", възмутен обясни и Борислав Гуцанов от БСП.
Според него това се прави, защото имало дупка от 1,4 млн. лв., които трябвали и ще вземат от плана за възстановяване.
"Това е безобразие. Дано да не ги съберете тези 121 гласа, за да не пострада населението с вашите действия", пожела той на коалиционните партньори.
"Мотивите на президента са сериозни, аргументите му също. Той споделя и нашите притеснения, дали либерализацията ще заработи по начина, по който ние си представяме", призна и шефът на енергийната комисия Делян Добрев.
Той обясни, че законът е приет на две четения, защото гоним срок свързан с плана за възстановяване и ако не влезем в този срок няма да получим парите по втория транш.
"Има несъвършенства но неговото приложение, но влиза в сила от 1 юли 2024. Имаме 8 месеца да направим промените в закона, за да работи безпроблемно. Въпреки всички аргументи и притеснения нека да приемам отново този законопроект , за да не спъваме работата по плана и да изчистим всички въпроси, които не са ясни след това", призова Добрев.