- Как продължава управлението след трусовете - изборни, вътрешнопартийни, между партньорите
- На масата - как да се договарят предварително ходовете. Със завръщането на Доган съветът на тройната коалиция пак изплува за пример
Денят Х след изборите, който ще покаже счупиха ли те сглобката, е сряда. Това следва от посланията на политиците от последните дни.
А в навечерието му премиерът зададе и формулата, по която кризата да бъде предотвратена.
Трябва да има лидерска среща. Трябва да се продължи нататък. Изборите приключиха. Предизборните критики, заплахи и коментари трябва да приключат и да продължим да работим нататък.
С тези думи призова във вторник партньорите в (не)коалицията да се помирят и разберат. Той се надява, “че ще се стигне до ротацията, защото имаме програма, която трябва да изпълним”.
Първи се отзова съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков. И даде ясен сигнал, че след като взеха София и Варна, ПП-ДБ са готови да се помирят следизборно с ГЕРБ
Утре (сряда - бел.ред.) ще бъдем заедно в зала в парламента. Когато колегите са готови, не бягаме от разговори. Ние си говорим спокойно, дори и да си кажем неща, които са проблематични. Не изпитвам страх, че няма да има разговор, коментира той след призива на Денков.
Изобщо обаче не е сигурно, че ГЕРБ ще влезе в парламента. От партията запазиха пълно мълчание часове преди да удари първият звънец в НС след прекъсването за местните избори.
Народното събрание няма да заработи, предупреди преди балотажа Бойко Борисов, ядосан на сдружаването на ПП-ДБ с други формации на принципа “всички срещу ГЕРБ” в кметските битки. Той насрочи за сряда национално съвещание на партията, на което да преценят могат ли изобщо да останат в сглобката. В момента тя дори не съществува, каза още Борисов преди втората изборна неделя. И предупреди, че ГЕРБ може и да не подкрепи бюджета, ако в него не залегнат конкретни инфраструктурни проекти.
Преди да свика национално съвещание, още в сряда лидерът на ГЕРБ е решил първо да се допита до депутатите си дали да продължат да подкрепят правителството. Настроенията в парламентарната група са двупосочни - все повече гласове подкрепят Делян Добрев срещу кабинета. Но има и такива, според които трябва да изпълнят предварителните цели на сглобката за Шенген, еврозоната и промяна в конституцията.
Призовавам лидерите веднага да престанат с ултиматумите, защото неделя ще мине и трябва да седнат на една маса и да управляват заедно, в името на спокойствието и сигурността на хората. Време е политическите лидери да осъзнаят, че политиката не е детска градина, настоя тези дни Пеевски в специално разпространено от ДПС изявление.
Че тези думи ще бъдат чути още по-лесно, започнаха да се надяват късно снощи от двете скарани части на сглобката, след като оперативното ръководство на ДПС бе поето от Ахмед Доган. Сокола бе начело на движението в онзи момент, в който управляваше тройната коалиция, и има опит в работата с трудни партньори. Беше част и от съвета на коалицията заедно със Сергей Станишев и царя.
Точно този съвет бе даден за пример преди дни от президента Росен Плевнелиев (2012-2017), когато посъветва партията си ГЕРБ да не разтуря сглобката, а да намери начин да продължи въпреки противоборствата между лидерите.
Предоговаряне на приоритетите и опит поведението на ПП да бъде съгласувано с партньорите, в оптимистичният сценария - с подписване на някакъв вид споразумение. Това е прогнозата какво ще се сложи на масата при така чаканата лидерска среща. На няколко пъти в кампанията Борисов показа раздразнение, че мандатоносителите не съгласуват както бързането за бронираните машини “Страйкър”, така и поисканата от премиера Денков оставка на шефа на ДАНС Пламен Тончев. Проблем има и около бързането с промените в данъчните закони от страна на Асен Василев.
Тон за помирение в понеделник даде и съпредседателят на ДБ Христо Иванов. Той обяви, че алтернативата на сегашното управление са нови предсрочни избори, което смята за безсмислено.
Не очаквайте от нас да започнем в същия тон да заплашваме, да клатим лодката, да дестабилизираме страната. Когато има алтернатива, когато има отговорен път към по-добро управление, ще го направим. Но няма да се занимаваме с лашкане, заплахи, извиване на ръце, зададе Иванов помирителния тон.
В сряда внасят втория вот на недоверие срещу кабинета
Вот на недоверие за несправяне на правителството в сектор “Отбрана” внасят в сряда в парламента “Възраждане”, БСП и “Има такъв народ”.
Това е втори опит на опозицията да свали правителството за по-малко от месец. Предният вот на недоверие бе заради енергетиката и стачката на въглищните миньори, заради гледането му бе прекъсната предизборната ваканция на НС, но бе отхвърлен от парламента на 13 октомври.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов да докаже, че не е доволен от това правителство, и да подкрепи вота на недоверие, призова го председателят на “Възраждане” Костадин Костадинов.
121 гласа са нужни на опозицията, за да бутне кабинета, но тя има едва 68 депутати.