- Ако ще е заради липса на доверие - и правителството да даде оставка, призова той
- Премиерът да не иска агенция за борба с протестите, заподозря президентът
Смисъл в оставка на правителството, но не и в тази на председателя на ДАНС Пламен Тончев намери президентът Румен Радев. Държавният глава коментира темата три дни след като премиерът Николай Денков официално поиска от него да освободи шефа на контраразузнаването - в петъка преди балотажите на местния вот.
Тончев бе назначен през 2021 г. от Радев и служебното му правителство начело със Стефан Янев.
Вземайки повод от думите на академика, че няма доверие на шефа на агенцията, Радев отсече:
“По логиката на премиера самото правителство трябва незабавно да подаде оставка, защото огромното мнозинство от българите му нямат доверие.
Те и в сглобката си нямат доверие, но са се стиснали здраво един за друг
в името на оцеляването.” (Какво му отговориха премиерът Николай Денков и министърът на финансите Асен Василев - виж долу.)
Президентът да освободи Тончев, поиска Денков на извънредна пресконференция в Министерския съвет вечерта на 3 ноември. Един от основните аргументи за това бе отказът му да освободи заместника си Деньо Денев, който подписа “онзи” доклад, според който може да се създаде недоверие в машините за гласуване, след като зам.-министърът на електронното управление Михаил Стойнев е снимал процеса по генериране на хешкода им.
Тончев не изпълнил искането на Денков да му изпрати доклад и препоръки
за възможните проблеми пред местните избори. Не му е дал и изпреварваща информация за протестите на енергетиците.
Премиерът напомни, че докладът на ДАНС за работата ѝ през 2022 г. стана първият отчет на спецслужба, който парламентът отказа да приеме. Както и че агенцията си е позволила политически позиции на два пъти, което е в разрез със закона.
“Какво значи да си политически пристрастен? Това, че когато на председателя на ДАНС му се задава въпрос на изслушване в парламента и той излага факти - откога излагането на истината е политическо говорене?”, запита вчера Радев.
“Освен това някои неща в изявлението на премиера също са смущаващи - това, че ДАНС трябва да му представи изпреварваща информация за готвени протести на енергетиците, да речем. За мен това е неразбиране на ролята и на задачите на ДАНС. Не може да очакваме, че това ще бъде агенция за борба и потискане на справедливи искания и протести”, настоя президентът. По закон агенцията събира и обработва информация, свързана с националната сигурност, и е задължена да я докладва на президента и премиера. Евентуално застрашаване на енергийната система на страната, ако бъде блокирана от стачка, би могло да се докладва като риск.
Радев обясни пред репортери в резиденция “Бояна”, където свика кръгла маса по технологиите в отбраната, че още не се е запознал с мотивите на Денков.
В петък обаче премиерът обяви, че
в личен разговор вече е обяснил на Радев как не може да работи с Тончев
и го е предупредил, че ще иска освобождаването му.
“Разбира се, че ще се запозная с аргументите на Денков, но реалните мотиви са известни отдавна и ги чухме в “оня запис” - овладяването на службите. Една власт е силна със спазването на закона, а не с позиционирането си над него”, коментира още държавният глава.
“В закона за ДАНС ясно са посочени причините, по които може да бъде освободен председателят ѝ. Сред тях не фигурира липса на доверие от страна на министър-председателя”, настоя още Радев.
По закон пълномощията на шефа на ДАНС могат да се прекратят предсрочно “по негово искане, при навършване на 65-годишна възраст, при фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си повече от шест месеца, при установяване на конфликт на интереси, при тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и при действия, които накърняват престижа на агенцията”.
“Целта е ясна отдавна и не мисля, че изборите трябва да се използват като някакъв сценарий, за да има нова, поредна атака към ДАНС, докато не се случи сценарият от записа. По-скоро мотивите, които представи премиерът, оставят впечатление, че
оставката на Тончев се иска не защото не е спазил закона,
а защото го е спазил”, смята президентът.
Той препоръча на управляващите “да насочат вниманието си преди всичко към собствения си зам.-министър (б.р.- Михаил Стойнов), откъдето всъщност тръгва саботажът на изборния процес”. Възмути се от думите на Денков, че преди да прати доклада си до шефа на НС, зам.-председателят на ДАНС е трябвало първо да го информира.
“Това означава ли, че премиерът иска да смекчи този доклад до положение, което е изгодно за управляващите? Според мен ДАНС трябва да предоставя обективна информация, независимо дали на някого няма да му се хареса. И да не забравяме, че ДАНС е информационна контраразузнавателна агенция. Тя е предоставила информация, а оттук нататък интерпретирането ѝ от партии и спекулирането с нея доведе до този скандал”, анализира Радев.
Накрая вметна, че когато ДАНС подава информация за руски шпиони, това се приемало за чиста монета, но наставала истерия, ако предостави информация, която не е в интерес на управляващите, “Хайде да си уточнят стандартите”, призова Радев.
Денков: Остави ли го, вече той ще е отговорен за проблемите в сигурността
"Готов ли е президентът оттук нататък всеки път, когато възникне проблем в националната сигурност, да поема отговорността за него?”
Това попита Николай Денков по адрес на президента, помолен от журналисти да коментира очакванията Румен Радев да не откликне на искането на премиера да освободи шефа на ДАНС Пламен Тончев.
“Нека погледнем фактите - всички ръководители на служби днес са назначени от президента чрез неговите служебни правителства. Така че, ако ще използваме термини като овладяване на службите, единственият, който може да овладее службите днес, е президентът”, категоричен бе Денков.
Подчерта, че никога досега не е искал от Радев да сменя шеф на някоя от службите, защото “нямаше причина”. Но сега дошла такава нужда след провала на машинния вот на първия тур и отказа на Тончев да освободи заместника си Деньо Денев, изготвил онази справка.
“Радев не е в час с политическите процеси в страната. Всяка партия се бори за нейния електорат. Единственото общо след тези избори е, че погледнато отвън, имаме нормална европейска държава, а не гледаме на изток към Русия”, коментира по-рано през деня пък министърът на финансите Асен Василев в отговор на президентските думи, че “и в сглобката си нямат доверие, но са се стиснали здраво един за друг в името на оцеляването”.