- Хората вече не идват да гласуват и с "Не подкрепям никого", толкова са обезверени, твърдят наблюдатели
- Вчерашният дъжд и днешното слънце са рай за гъбите - който е тръгнал, няма да се върне празен, казват познавачи
По-малко от 30 секунди отне на 20-годишния Йордан Иванов да гласува в 31 секционна комисия в Пловдив. Младежът пристигна в 11 часа по къси панталони в Математическата гимназия и се отправи към изборното си бюро.
Той седна на машината и мигом даде своя вот. "Наше право е, но и задължение е да гласуваме. После да можем да имаме основание да кажем "Това ни харесва", а "Това - не", обясни пред "24 часа" младежът. На първия тур той отново изпълнил конституционното си право.
Данчо беше едва 40-ият, който пусна бюлетина в своята секция, където избирателите по списък са 690.
"Убийствено ниска е активността. Миналата неделя по това време вече бяха гласували над 670 души. Дано след обед има раздвижване", коментираха членовете.
"Те пак са добре. Вижте в съседната 29 СИК, гласували са едва 27 души", коментираха наблюдатели.
В това време Люба Димитрова седна зад машината в 31 СИК, но нещо работата забуксува. "Защо не ми отваря за кмет на община", попита жената. Наложи се представител на СИК да й дава указания. "Трябва да избереш и за кмет на района, и за община, за да се отвори", каза той. Около 2-3 минути отне на Люба гласуването, докато в същото време през тъмната стаичка минаха двама.
"Машините зациклят често. Някъде изкарват празни разпечатки. И ако човекът не обърне внимание, а сгъне бележката и я пусне в урната, тогава гласът му отива на кино", коментираха наблюдатели.
По тяхно мнение днешният ден ще е с още по-ниска активност. "Хората са обезверени и не припознават никой от кандидатите. Дори не желаят вече да идват и да гласуват с "Не подкрепям никого", казаха хора с опит в изборните комисии.
Докато в секционните комисии е пусто и празно, кафенетата в центъра на Пловдив се изпълниха с хора, а по главната улица не можеш да се разминеш.
"Вчерашният дъжд и днешното слънце са благодат за гъбите. Който е тръгнал към поляните в планината, няма да се върне празен", смятат познавачи.