Във втория ден на финалната годишна среща на Националната рибарска мрежа (НРМ) зам.-министърът на земеделието Деян Стратев посети два от проектите финансирани по Програмата за морско дело и рибарство (ПМДР) 2014-2020 г.
Обиколките се състояха вчера в с. Зимница и с. Могилово заедно с журналисти.
Първият обект беше в "Алгае България" ЕООД в село Зимница, който се занимава с производство на спирулина. Това е единственото стопанство за спирулина в България и в него са реализирани три проектни предложения по мярка 2.1. „Продуктивни инвестиции в аквакултурите" по ПМДР, включително оранжерийно отглеждане на водорасли чрез фото биореактор.
Инвестицията повишава производителността на предприятието. Компанията има вече изпълнен проект за закупуване на автоматичен сепаратор и пакетиращи мощности.
Ивайло Стоев е собственикът на фермата, който обясни, че идеята се зародила през 2010 г.
"Сред многото проучвания, установих, че водораслите се оказаха много добра възможност. Първоначалната идея беше да произвеждаме микроводорасли за биогирава. Впоследствие се оказа, че един от добрите и познати способи за култивация на микроводорасли е спирулината", разказа той.
Стоев обясни, че с помощта на програмата за морско дело, рибарство и аквакултури е успял да емплементира една от най-новите технологии в света. Биореакторът с който разполагал бил топ 10 в Европа.
"Отне ми две години, за да оптимизирам системата. След това започнахме да развиваме бизнес модела около полезните качества на спирулината за човешкия организъм. Освен свежа спирулина, вече имаме и линия за хранителна добавки за фармацевтичния пазар", каза още Стоев.
Според него ключът към успеха е, когато правиш нещо, то да кореспондира с твоите ценности. Няколко неща го мотивират да продължава напред. Едно от тях е обвързаността с околната среда – освен на биомаса те са и производители на кислород. Другото е приносът за здравето на хората.
Вторият обект, който посети зам.-министър бе рибовъдната ферма край яз. Могилово, която е бенефициент по ПМДР и е изпълнила проект за разширение на садково стопанство със спомагателни обекти към него. Инвестицията включва изграждане на собствена риболюпилня и аераторна система около садките в язовира. Производствената система във фермата се прилага при отглеждане на шаран. Изградена е и система от възобновяеми енергийни източници, която повишава енергийната ефективност.
"Както вече разбрахте, старата програма по морско дело и рибарство е към своя край. Целта на мероприятията, които проведохме е да промотираме какво може да очакват в рибарския сектор през новия програмен период. В предходния успяхме да финансираме около 1500 проекта, които спомогнаха за развитието на сектора. Желаем да продължим в същия дух и продължаваме да залагаме на много иновации - пример е именно отглеждането на спирулина", каза Стратев.
Той подчерта, че шаранът е един от основните видове риба, които се предпочитат у нас, но като цяло консумацията на риба в страната ни е ниска, около 4,5-5 кг. риба на човек годишно.
Категоричен бе и че трябва да се вложат много усилия, за да се повишат тези количества. Слабото промотиране, слабото представяне и високите цени били едни от основните причини, според Стратев.