Само 11% от жените в Европа, стартирали свои предприятия, получават финансиране. В Европа все още има доста голямо изоставане от гледна точка на равнопоставеност и възможности на жени-новатори, които стартират свои предприятия, да получат финансиране.
Това посочи министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева по време на глобалния форум за жените лидери IDEI 2023 г.
Заедно с министър на труда и социалната политика Иванка Шалапатова и министърa на околната среда и водите Юлиян Попов обсъдиха ролята на държавата за постигане на равнопоставеност между половете и многообразие по време на панела INVOLVE.
Стойчева посочи, че това е голямо предизвикателство.
"Ще се стремим да насърчим жени-новатори, особено в сектори, които са с висока добавена стойност. Поставяме си задача да постигнем 10% растеж в тази посока. Ако има равнопоставеност на жените в стартиращи предприятия и получават достъп до високите финансови инструменти, всъщност би могло да бъде постигнат 12% участие на жени-новатори в икономиката и 30% растеж в следващите 4-5 години, както възможност за по-голяма конкурентоспособност на икономиката и в европейски план.", каза още министърът на иновациите.
По думите ѝ министерството работи в посока да насърчава стартиращи предприятия през програмите, свързани с Фонда на фондовете.
"Следващата година се предвижда стартиране на три фонда - единият за рискови инвестиции, другият за дялови и развиващи се компании, и третият е свързан с технологичен трансфер. Ще поставим изисквания в тези компании да има поне праг от 20% включване на жени или млади предприемачи-жени.", каза Стойчева.
Политиката на министерството на иновациите била да привлича повече жени-учени, водят се разговори с други държави, с който да се организират съвместни форуми за насърчаване на предприемачеството. Предвиждат и стартирането на Борд за иновации към министерството, каза още Стойчева.
Модераторът на панела - Лидия Шулева изтъкна, че една от целите за устойчиво развитие, приети от ООН до 2030-та е именно за постигане на равенство между половете и овластяване на жените. Тя е призната като определяща за напредъка във всички аспекти на устойчивото развитие.
Страната ни има национален план за 2023-2024 година по отношение на равнопоставеността, в който има 5 приоритетни области.
Първата област е равнопоставеност на пазара на труда и равна степен на икономическа независимост - наблюдавало се намаляване на безработицата - коефициентът на безработица за миналата година у нас е 4,3%, като стойността по отношение на жените е 4,1.
В тази връзка министърката на труда и социалната политика Иванка Шалапатова изтъкна, че нас има стимули за работодателите, които разкриват работни места и наемат самотни родители.
Другите области са намаляване на разликите по пол и заплащане в доходите, насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете в процесите на взимане на решения, борба с насилието и защита и подкрепа на жертвите и преодоляване на стереотипите по пол в различни сфери на обществения живот.
Шалапатова посочи, че най-голямо е подобрението в категорията за дейности, свързани с грижа - като има изкачване от 25-то на 16-то място.
Все още обаче има разлики в заплащането на мъже и жени, като най-голяма е разликата при разпространение на информация, творчески продукти, далекосъобщения, финансови и застрахователни дейности, а най-малка в транспорт, складиране и пощи.
По отношение на защита от насилие, основано на полов признак, сраната ни има още какво да направи, за да защити жертвите, каза министърката.
Затова са разкрити два нови центъра за подкрепа на жени, жертви на насилие с капацитет 27 места, като планът е постепено да се разкрият такива в 28 общини.
"При допитване 81% от респондентите в България като средно 44% за Европейския съюз, са съгласни с твърдението, че най-важната роля на жените е да се грижа за дома и семейството си, докато същия процент хора смятат, че основната роля на мъжа е да предоставя финансова подкрепа. Убедена съм, че за всички успешни жени във финансовата сфера това е едно добро предизвикателство да докажем обратното. 32% от българите пък не са съгласни, че е приемливо мъжът да плаче.", посочи Шалапатова.
Според последния доклад за глобалната разлика между половете на Световния икономически форум, България е с 23 места надолу и вече заемаме 65-то място от 146 страни, а по отношение на образователните постижения имаме пак спад от 58 на 63-та позиция.
Индексът "политическо овластяване" пада с цели 42 позиции до 98-мо място. По отношение на възможност и участие в икономиката сме се изкачили с три позици на 39-та позиция.
Екоминистърът Юлиян Попов отвори темата за климатичните промени. Виждаме в много инициативи, че жените преобладават в тази област.
По отношение на зеления преход и зелената сделка аз се надявам, че ще видим равнопоставеност между половете. Имам тревога за българския политически живот, който дефеминизира в последните години. Много сериозно се пренабрегват жените в избора за ключови позиции, каза Попов.
Следващата ни инициатива ще бъдат награди за политически партии, които следват равнопоставеност в листите си, каза Шулева в отговор.