Постоянство, решителност, смелост, дързост да казваш "не", но и в същото време да не приемаш "не" за отговор.
Това са качествата, който изтрелват на върха успешните жени - споделиха ги 5 точно такива жени по време на глобалният форум за жените лидери 2023 IDEI.
В първия панел с името DARE опита си разказаха българската актриса, носител на наградата за главна женска роля на международния филмов фестивал в Карлови Вари 2023 г. - Ели Скорчева, Анджела Родел - литературен преводач от български на английски език и носител на международната награда Букър за 2023 г., генералният секретар на Асоциацията на европейските оператори на газова инфраструктура Бояна Ачовски и Татяна Иванова - студентката по космическо инженерство в САЩ и Милена Драгийска, главният изпълнителен директор на Lidl България.
Ачовски посочи, че всъщност никога не се стремяла към кариера в сектора на енергетиката, защото системата е сложна и "понякога гърми", или иначе казано профилът е технически и това го прави не съвсем атрактивен за жени, но всъщност постоянството е онова ключово качество, което я е изтреляло към върха.
Тя разказа за опита си и затова, че в тази мъжка професия жените понякога наистина се чувстват подпомагащото звено, тъй като мъжкият профил доминира.
"През 2012 г. бях първата жена, командирована в Брюксел и се оказа, че там не е по-различно по сложност. Бордът беше съставен само от мъже и тогава си дадох сметка, че нашата роля на жените пак беше да изпълняваме решения, които те вече са взели. По-късно през 2016 година преминах успешно конкурса за генерален секретар, но не бях подкрепена от Холандия и получих 1 година договор с изпитателен срок, имаше въпросителни към мен защото съм жена и защото идвам от тази част на Европа. 7 години по-късно аз съм на позицията си повече от два мандата.", разказа опита си Ачовски.
Доминиращият мъжки свят, обаче дава и предимството да учиш и именно менторството е онова, което е много важно за растежа в кариерата. Това че е жена и помага и да бъде чута.
Какво би казала на себе си, ако се върне в началото на кариерата си - именно че всичко, което е правила по усет, е било правилно.
"Учила съм лидерство много, но където, както и каквото да учиш, нищо не може да се сравни с опита. Всичко, което съм правила по усет в ситуации, в които съм нямала избор, се оказа, че е било правилно. Връщайки се назад бих направила всички неща така. Радвам се, че панела се казва DEAR, защото аз винаги съм била много смела.", сподели още тя.
Решителността е едно от качествата, които помагат на Милена Драгийска да стигне до управленския пост в Lidl.
Тя споделя обаче, че е запазила и друго свое качество - да вижда доброто у хората и да се стреми именно него да вижда първо.
"Искам успеха, но не на всяка цена. Мъжът ми се шегува когато ходим на тенис и ми казва "Ти тичаш след всяка топка, да не си на Уимбълдън?"
Тя разказа са силата, нужна на жените да успеят - " И двете ми деца се родиха след инвитро процедури, но никой от мъжката част на екипа не усети и разбра това. Когато споделих на борда на директорите, че съм бременна те ме попитаха е как сега преди важно събитие? Казах, че всичко съм премислила включително и помощта на българския феномен "баба", но вътре в себе си знаех, че ако се случи да имам тежка бременност, тогава не мога да изпълня обещанието си. Оказа се, че в договорите има само отсъствие по болест и трябваше много бързо да се задейства правния отдел, за да изляза в майчинство. Изпитах огромно облекчение, когато казах, че ако не мога да бъда пълноценна за екипа, аз сама ще си тръгна и няма да търся параграф за защитата на жената-майка.", каза Драгийска.
Тя посочи, че всъщност колкото е по-труден един кариерен старт, толкова той се оказва по-драматично лесен. И разказа, че когато нейното поколение са завършвали, България не е била член на ЕС и дипломите всъщност не са били признати в света. Ако се върне на старта обаче Драгийска споделя, че с още по-голямо спокойствие би се осмелявала да казва нешата така, както ги мисли.
Актрисата Ели Скорчева разказа, че онова, което и е помогнало да оцелее и то да го направи с достойнство е дързостта да казва "не", но в същото време да не приема "не" за отговор.
По време на професионалния си път е получила помощ от мъж, която помни - това е влизането във ВИТИЗ и помощта на Апостол Карамитев.
"На етюдите не разбирах какво трябва да правя и той ми каза "Само ме гледай".
Етапът, в който поставя кариерата си на пауза е тогава, когато правенето на изкуство се случвало с цената на компромиси.
"Не вярвам в равния старт, не съществува равенство в природата, ние се раждаме крайно различни, това за което можем да се борим са формални равенства - на работа, на заплащане и тн. Самият факт, че съществуват женски организации е доказателство за неравенство.", посочи Скорчева.
"Когато Стефан Командарев ми се обади аз онемях, но поисках да видя сценария, след това му се обадих и казах че съм до ушите в този проект.", разказа още тя.
Не обича обаче да се връща в миналото, защото според нея в това няма смисъл, тъй като не води до позитивна промяна.
Казва, че каквото и да каже на младата Ели, тя нямало да я чуе, защото от самото начало се осмелявала. "Слава Богу беше чаровка и някакви минаваше между капките, но щях да и кажа "Най-хубавото предстои момиче, продължавай смело".
Студентката по космонавтика в САЩ Татяна Иванова се включи с видео, тъй като е в Америка. Тя разказа за успехите си в сферата и уникалния опит, който е имала
по време на работата си със специална водолазна екипировка за стимулация по време на работата на на международната космическа станция под вода.
"Благодаря на всички 1010 човека, в България, които ме изтреляхте все по-близо до звездите, помагайки ми да уча това", каза Иванова.
"Намирам вдъхновение в заобикалящата ме среда и много рядко успявам да открия любопитството си към Вселената. Обожавам да наблюдавам нощното небе, но не след дълго осъзнах, че освен да гледам към звездите, искам и да ги докосвам.", каза още тя.
Анжела Родел наблегна на това, че вътрешният усет е много важен, когато трябва да решиш кое в кариерата ти е правилното решение.
"Трябва да се доверяваш на усета си и да бъдеш по-смела, казвам на себе си като млада", каза Родел.
Много съм благодарна, че тази година с Георги постигнахме и един връх в литературния превод с Букър. Това не е само за нас награда. Това е за цяла България и за цяло българското творчество. Една награда, която показва, че тук има нещо уникално, едно уникално послание за света. И вече в моята работа във Фулбрайт аз виждам моята роля да възпитавам, да дам шанс на млади учени и млади творци и те да намерят своя глас.", каза Родел.