Като стар филибелия той показа още в първия си мандат отношение и уважение към хората и центъра на града, казва зам.-кметът по образование и бизнес развитие
Засичаме кмета на район „Централен“ Георги Стаменов, който се кандидатира за трети мандат, и заместника на Здравко Димитров по образование и бизнесразвитие Стефан Стояновда си говорят на копчетата. Обсъждат какво още трябва се направи в района, а репортер на „24 часа“ се присъедини към тях с няколко въпроса.
- Г-н Стоянов, вие живеете в „Централен“. За кого от кандидатите за кмет на района ще гласувате в неделя?
- Без да се чудя, ще гласувам за Георги Стаменов и на балотажа, защото това, как изглежда центърът и как се развива, е показател за целия град. Това е особено валидно за Пловдив, защото в централната градска част тук имаме 12-15 метра дълбоки исторически пластове, но духът на града се свързва и със Стария град, „Капана“ и главната улица. Тук цари един специфичен южняшки начин на живот, който ни прави горди като пловдивчани. Георги Стаменов успя да запази този дух и да развие по подобаващ начин облика на центъра. Не без проблеми и трудности, но като стар филибелия показа още в първия си мандат отношение и уважение към хората и центъра на града. А и с Георги имаме еднакви политически възгледи, и двамата сме десни хора и имаме еднакви схващания, включително и за икономическото развитие на града.
- Вие отговаряте и за образованието в общината, а в „Централен“ има много учебни и детски заведения, част от които са в сгради, паметници на културата. Как работите с Георги Стаменов?
- Хуманитарната гимназия e един много добър пример как трябва да подхожда администрацията в решаването на такъв сложен проблем – от една страна, паметник на културата, една от знаковите образователни сгради в страната, от друга – в нея учат над 2000 деца, а ремонтът е отлаган с години. Зарязан проблем от времето на комунизма – две училища са в тази сграда в доста спорни условия. Пътят беше много сложен и дълъг – само съгласуването с Националния институт за недвижимото културно наследство отне 2 години, но Георги се хвана, макар да знаеше, че ще има и много негативи, защото няма как да стане бързо, и успешно се справи с проекта – ремонтът започна и фасадата вече е готова. Това е разликата между многото приказки и свършването на работата, Георги не говори много, но действа. Работи целенасочено и вече знаем, че след 1 година тази сграда ще има съвсем друг вид и децата ще учт в нормални условия.
- Г-н Стаменов, кой е следващият проект, по който ще работите и ще разчитате на съдействието на Стефан Стоянов?
- С приемането на държавния бюджет стартира и една програма за образователна инфраструктура. Тя е свързана основно с пристройки и надстройки в детски ясли, градини и училища, както и с физкултурни салони и площадки за игра навън в учебните заведения. Със Стефан Стоянов вече работим за два нови корпуса – единият е към училище „Алеко Константинов“, другият – към „Кочо Честеменски“. Успоредно с това имаме разработки за раширяването на сградния фонд на детските градини „Зора“ и „Радост“. Вече е осигурено финансирането за разширяването на детските градини „Буратино“ и „Чучулига“. Имаме проект и за детски ясли №18. В последните години вложихме много усилия за модернизацията на дворните пространства на училищата. Ще продължим да работим в тази насока и в следващия мандат в район „Централен“ ще има място за всяко дете в ясли или градина, а родителите ще имат избор към кое точно детско заведение да се насочат. А с модернизацията на учебните заведения ще осигурим съвременни условия за обучение навсякъде.
Стефан Стоянов: Добавям, че до дни ще започне разширяването на училище „Антим Първи“ със средства от Плана за възстановяване. Готвим и други проекти и един от най-важните е новият корпус на училище „Княз Александър Първи“, това ще довърши целия ансамбъл на Хуманитарната гимназия. Предстои разширяването и на училище „Душо Хаджидеков“.
- Как ще изглежда район „Централен“ след 4 години, ако Георги Стаменов бъде преизбран за кмет, г-н Стоянов?
- Районът има нужда от кмет като Георги, който действа в много насоки. Любимият ми проект, по който е работил, е развитието на тепетата. Бунарджика и Сахат тепе бяха облагородени, разчитам, че това ще продължи. В неговото управление Младежкият хълм претърпя изключителна промяна, там и на Бунарджика започнаха да се случват културни събития, и то в сериозни мащаби. Те станаха алтернативни пространства за култура – със спектаклите на операта, фестивалите и много младежки събития, които дадоха напълно различен поглед към обживяването на тепетата. Имаме общи идеи и за Стария град, където трябва още да се организира движението и да се балансира между публичната туристическа визия и интересите на живеещите там, повечето сгради в архитектурния резерват са обитаеми. Така че за два мандата Георги постигна много, да спомена и „Капана“, който е отделна туристическа дестинация, популярна в цялата страна. Така че аз съм оптимист – с кмет като Георги Стаменов центърът ще бъде, от една страна, емблемата на Пловдив, а от друга – вдъхновение за останалите градове, че нещата може да се случват по правилния начин.
- Как ще изглежда район „Централен“ след 4 години, ако бъдете преизбран, г-н Стаменов?
- По-удобен, по-привлекателен и много по-уютен.