От 11 400 заявления вече сме сменили 10 900 печки на дърва и въглища
Разговаряме с госпожа Билева, зам.-кмет на София в направление "Зелена система, екология и земеползване", за резултатите от работата на Направлението и за някои специфики на екологичното градско обитаване.
- Обръщате сериозно внимание на озеленяването в София. Къде се намира столицата ни, в сравнение с останалите европейски страни, г-жо Билева?
- Така е, това е изключително важен приоритет за нас. В момента 52% от територията на София е зелена площ. В Европейския съюз мисля, че сме в топ 3. Имам наблюдения, защото сътрудничим с доста европейски столици. Работим много добре с община Виена, великолепен партньор, който не може да се похвали с такава зеленина. По темата работим много с академичните среди и веднага давам пример - съвместно с Лесотехническия университет направихме генерален план за улично озеленяване - подходящи видове, височина, растителност, когато се извършват ремонти как да бъдат предпазени дърветата, оптимално напояване и т.н., като, надявам се, резултатите са видими за всички.
- София наистина е много зелена. Разкажете повече за стъпките, със сигурност те изискват сериозни професионални усилия.
- Столичани могат да видят на много места в града един заимстван от Виена подход - новите дръвчета, които засаждаме, в голямата си част са с т.нар. торби за напояване. Те са на принципа на капковото напояване, задържат по-дълго влагата и при поливане няма директен натиск на струята върху кореновата система. Отделно от това изградихме 25 сондажни кладенеца и и 30 поливни системи в паркове, градини и зелени прощи. Другото, с което се гордеем, е обемът на работата ни - в последните четири години на годишна база, само в градската среда засаждаме над 4 500 дървета. През 2017 г. по идея на г-жа Фандъкова стартира инициативата "Моето зелено училище, моята зелена детска градина". На територията на Столична община имаме 195 училища и 197 детски градини. Всяка година те се включват в кампанията и заедно с децата засаждаме по 400-500 дървета и така възпитаме у малките жители на столицата отношение към природата. Реконструирахме зелените площи по 5 основни булеварда - "Ботегвградско шосе", Евлоги и Христо Георгиеви, България, Цариградско шосе и Сливница. Обновихме парковете, които имат напълно нови настилки, алеи, паркова мебел и т.н., разходката в Западния или Северния парк, в парк Възраждане, в парк Дружба и всички останали паркове ще ви достави истинско удоволствие. Парковете и градините на София са пълни с хора, с деца - най-добрит атестат за нашата работа.
- Работите върху план за адаптация към климатичните промени, какво включва той?
- Все повече се говори за измененията в климата, пък и всички ги усещаме. През лятото температурите в София стигат до 38 градуса, а тук има проблем с градските топлинни острови. Това са запечатани пространства, в които няма зеленина, нагряват се много и отделят топлина. През 2019 г., благодарение на доброто ни взаимодействие със Софийския университет, направихме заснемане на целия град и идентифицирахме районите с топлинни острови. Люлин е един от тях. Там има много зеленина, но прекаленото застрояване преди години оформя стена, която не позволява вятърът да влиза и да създава циркулация на въздуха. Започнахме да облагородяваме проблемните места. На булевардите "Панчо Владигеров" и "Сливница", например, направихме т.нар. джобен парк с хълмове, зеленина, различна дървесна растителност, която намалява и шума.
- Зимата идва, а с нея започват и оплаквания от много хора, че въздухът е замърсен.
- Създадохме научни съвети за въздуха и климата. И изцяло изпълняваме програмите, които съдържат краткосрочни и дългосрочни мерки. През последните четири години Столична община е
в нормите на средногодишната концентрация на фини прахови частици
През 2021 г. само на една от шест станции имахме превишение на средноденонощната норма. А за 2022 г. по данни на РИОСВ-София, сме изцяло в нормите, както на средногодишната, така и на средноденонощната концентрация. Освен шестте станции, имаме мобилна, купихме и две автоматични, които са в Требич и Бусманци. Въведохме дистанционен екологичен мониторинг. Облитаме с безпилотни летателни средства, които в зимните месеци улавят нерегламентираното изгаряне. По отношение на качеството на въздуха, който всички ние дишаме, София реализира два мащабни проекта за 53 милиона лв. по оперативна програма "Околна среда" и програма LIFE. Те дават възможност за безплатна подмяна на старите печки на дърва и въглища. Хората сами решават какво да изберат - климатик, газово котле, пелетна печка, да се свържат към топлофикация.
- Колко уреда са сменени до момента?
- Подадени са над 11 400 заявления и вече сме сменили 10 900 уреда, от 2021 г. до сега. Програмата продължава до края на тази година, а програма LIFE е до октомври 2024 г. През 2011 г. в София имаше 55 хиляди домакинства, отопляващи се на дърва и въглища, сега са 23 хиляди. Наред с нашата подмяна, стандартът на живот се подобрява и самите граждани също правят промяна в тази посока.В момента подготвяме и се надявам да реализираме проект за 73 млн. лв., с който да продължим подмяната на тези уреди. Той ще позволява да се монтират и термопомпи. При социално слабите домакинства, ще има възможност да се инсталират соларни системи.
- Боклукът също е тема, която предизвиква доста дискусии.
- Работим непрекъснато по отношение мениджмънта на отпадъците, за което много разчитаме и на съдействие на гражданите. Трябва да разберем, че чистотата на града зависи от абсолютно всеки от нас. Един хвърлен фас може да ви се струва нещо дребно, но го умножете по потенциалните половин милион хвърлени фаса и се представете картината. Всеки жител и гост на града трябва да пази. Що се отнася до нашата работа - в пет от столичните райони подменихме контейнерите с изцяло нови, автоматизирани, с минимално количество миризми, шум и вреда, и с по-голям обем от на досегашните съдове за смесен битов отпадък. Важно е хората да знаят, че
различните видове отпадъци се събират в определени дни и часове - визирам едрогабаритните, опасните, дребните строителни от домакинствата и т.н.
В сайта на столична община има подробна карта, чрез която всеки може да се информира, кога, къде и какъв боклук може да изхвърля. Това допринася много за чистата градска среда, умолявам гражданите да се поинтересуват и да съобразят изхвърлянето на съответните видове боклук с графиците в техните райони
- Често ставаме свидетели на вандализъм спрямо чисто нови съоръжения, пейки, кошчета за отпадъци и т.н. Има ли екипи, които се занимават с възстановяването им?
- Поддържаме всяка детска площадка и парк, които правим, чрез общинско предприятие "Паркове и градини". Благодарим и на хората, които проявяват загриженост, защото този вандализъм трябва да се спира. През 2021 г. направихме моментна снимка на всички паркове и площадки, за да видим къде от какво има нужда. Облагородихме над 400 дка в Западен парк. Заедно с кмета на "Люлин" направихме също Западната порта, с различни съоръжения и детски площадки. Ремонтирахме и Северния парк. По тези проекти работим в тясно сътрудничество със съответните райони. А когато се натъкнем на вандализъм, освен че страдаме какво всеки друг свидетел на подобно деяние, защото сме хора и граждани, освен ангажирани с проблемите на общината хора, ние предприемаме спешни мерки по възстановяването на направеното. Бих искала да видя момента, в който никой няма да посяга на новоизградената ни обща градска среда, просто защото му е хрумнало.
- Кой е следващият обект в София, в обхвата на направлението, което оглавявате, който предстои да бъде обновен?
- В момента модернизираме парк "100 години" в "Младост", отделно изграждаме съвсем нов парк в "Младост" 3. В кв. "Лагера" създаваме екопарк "Мокренски проход". Този в "Хиподрума" също предстои да бъде обновен изцяло. Знаете как изглеждаше градинката пред хотел "Рила", сега тя има напълно различен облик.
- Наистина новите паркове и детски площадки са много хубави. Но хората бавно се учат да пазят, не почистват след кучетата си, цапат около пейките. Как може да се реши този проблем?
- На първо място се опитваме да ги възпитаваме чрез добрия пример, създавайки тези паркове и площадки. Столичният инспекторат осъществява контрол и за домашните любимци. В много паркове сложихме кошчета с формата на кученца, има пликчета, купички с вода, както и "кучемати", които срещу пластмасовата опаковка или кенче обменя храна за вашето куче. Такива има и в парк "Възраждане", който стана много красив, с аквапарк, с чисто нов Амфитеатър. От 2011 г. работим по програмата "Зелена София", която дава възможност на хората сами да облагородят пространствата около блоковете, като ние предоставяме инструменти, кашпи, беседки, пейки. Имаме реализирани над 10 хиляди проекта в рамките на инициативата.
- Уличните кучета намаляха значително в София, в момента има повече котки. Работите ли по въпроса с тяхната кастрация?
- Работим много активно и по двата проблема. През 2017 г. бездомните кучета бяха над 11 хиляди, благодарение на работата с неправителствения сектор, с гражданите, чрез програма за кастрация
успяхме да намалим броя им до 3 600
И за кучетата, и за котките сътрудничим с различни организации - "Четири лапи", "Бандата на 1500-те", "Питбулите" и др. С фондация "Четири лапи" имахме 10-годишен договор, миналата година подписахме за още 10 г. Клиниката е в Банкя и там безплатно се извършва кастрация. В София за кучетата имаме три приюта - в Сеславци, Слатина и Горни Богров, където имаме около 1500 животинки. Проблемът е сериозен, но решим, както се вижда от резултатите. За щастие, обществето ни е много емпатично, срещаме помощ и подкрепа от всички страни.
- Битува мнението, че кучетата в общинските прияти се отглеждат неетично и дори се избиват.
- Това не е вярно. След кастрация кучетата се връщат на същото място, от което са взети. А тези, които имат нужда от помощ, агресивни са или има друг проблем, се прибират в приютите. Правим кампании и за осиновяване. Но всеки, който вземе куче, трябва да знае каква отговорност поема, а не после да го върне или да го изхвърли на улицата, защото и на тово ставаме свидетели. Имаме програма за модернизация на приютите, сменяме оградите, слагаме нови къщички, поемаме всяка подадена ръка. Напомням, че всеки един доброволец, малък или голям, е добре дошъл в удобен за него ден и час, защото за тези бездомни същества всяка грижа е от съществено значение.