Лекарствата се се вдигнали със 17% за една година
Независимо, че за първия есенен месец - септември, в България има дефлация, годишното нарастване на цените ни поставя на четвърто място по поскъпване в ЕС, показват данните на НСИ и Евростат.
Дефлацията за септември е 0,1% и се получава от това, че с края на активния туристически сезон
цените на характерни за лятото стоки и услуги намаляват
Хотелското настаняване например поевтинява с 32,5% само за месец, пакетните туристически услуги - с 21,1%, а разходите за свободно време и развлечения - с 10,1%.
В същото време няма и значително поскъпване на сезонни плодове и зеленчуци, а и на храните изобщо - те са поскъпнали само с 0,5% за месец.
Дефлация на месечна база у нас не се случва за първи път тази година. През май имаше понижение на цените пак с 0,1%, а през юни - дори с 0,4%. След това лятото и свързаните с него харчове доведоха до леко месечно нарастване на цените, но годишната инфлация трайно спада. През септември тя е вече 6,3%, докато 2023 година започна с годишна инфлация от 16,7%.
Същите процеси обаче текат и в останалите държави и България
за пореден път се озовава на едно от челните места в ЕС по инфлация
През септември годишната инфлация е по-висока от нашата единствено в Словакия, Хърватия и Словения (виж инфографиката).
Горивата у нас продължават да поскъпват и само за един месец дизелът е скочил с нови 6,2%, масовият бензин А94 - с 4,5%, а пропан-бутанът - с 4,8%.
Напоследък чувствително поскъпват разходите за здравеопазване
Например лекарствата към септември т.г. са със 17% по-скъпи спрямо септември м.г., лекарските и зъболекарски услуги - с 5,8%, а извънболничните медицински услуги - с 4,6%.
По-голямата част от това нарастване на цените се е получило в последните месеци.