- Съветници единодушно подкрепиха предложението да се кандидатства за финансиране пред МОН с проект за разширение на филиала на ОУ “Алеко Константинов”
- Предвидени са курсове за родители, класни стаи на открито, дни за адаптация на първолаците
- Повече от 600 деца се обучават в елитното школо, най-малките имат нужда от нов физкултурен салон
Едно от най-знаковите пловдивски училища - ОУ “Алеко Константинов”, кандидатства пред Министерството на образованието и науката с проект за финансиране на изграждането на нов модерен корпус. Той ще бъде построен в неговия филиал на ул. “Алеко Константинов” №1, разположен
в сградата на закрития преди 10 години Междуучилищен център
за трудово политехническо обучение. На последната си сесия през миналата седмица общинският съвет на Пловдив даде зелена светлина за предложението на администрацията на район “Централен” за проектирането на новия корпус във филиала. То беше подкрепено единодушно от всичките 38 съветници, нямаше въздържали се и гласували “против"”
В момента във филиала учат децата от 1-и до 3-и клас. След разширението на сградата в нея ще бъдат преместени и тези от 4-и клас.
Така възпитаниците от началния курс ще са на едно място,
а в основния корпус на ул. “Божидар Здравков” №3А ще останат прогимназиалните класове.
“Идеята за разделянето на двата етапа – начален и прогимназиален, ще даде възможност да се реализират много иновативни проекти, заложени в управленската концепция. Предвидени са нововъведения като училище за родители, класни стаи на открито, класове наставници, както и дни за адаптация на бъдещите първокласници и петокласници”, заяви директорът на училището Марияна Найденова.
“В най-скоро време ще се изготви цялата документация, с която ще се кандидатства по програмата за финансиране на МОН”, съобщи и.д. кметът на район “Централен” Гергана Златкова.
Според нея вече са изпратени задания до фирмата, която ще проектира новата двуетажна сграда. Тя ще бъде изградена на мястото на старата работилница на междуучилищния център, която от дълго време не не се полза по предназначението си и ще бъде съборена.
“Очаквам
през следващата седмица да сключим договор за проектиране,
което ще бъде на два етапа. Най-напред ще бъде създаден идеен проект. След него ще се изработи технически инвестиционен проект, на базата на който ще се издаде разрешение за строеж. Предвижда се в рамките на тази площ на първия етаж да бъдат изградени физкултурен салон, две съблекални, санитарен възел, помещения за провеждане на събития”, разказа Гергана Златкова. Стойността на проекта ще стана ясна, след като бъдат изготвени всички документи.
Тя поясни, че на практика в момента сегашната сграда не разполага с физкултурен салон.
Има една мъничка стаичка в съществуващата работилница. Нейните размери са 6 на 6 метра и в нея не може да се спортува пълноценно. Децата могат да правят това само на открито в двора на училището. През зимата обаче са принудени да играят в тази малка зала.
“На втория етаж ще има класни стаи, санитарни възли - по три за момичета и момчета, складово помещение за обслужващия персонал и стая за занимания по интереси. Това е заданието, което даде училището”, поясни Гергана Златкова.
Преди седмица стартира програма на Министерството на образованието и науката за изграждане на нови физкултурни салони и ремонт на съществуващите. Тя е за 120 млн. лв.
Срокът за кандидатстване е до началото на януари
следващата година.
“Надяваме се, след като е готов проектът, да можем да кандидатстваме за финансиране. МОН отпуска средствата и за проектирането, и строително-монтажните работи. Тези, които вече имат готов проект с разрешително за строеж, ще имат предимство и ще получат повече точки. Уверена съм, че ще успеем да направим проекта и да получим строително разрешение навреме. Именно заради това на последната сесия в сряда общинските съветници подкрепиха единодушно предложението на администрацията на район “Централен” за проектирането на новия корпус”, каза Гергана Златкова.
“Решението на общинските съветници беше необходимо, защото
трябва да се събори старата сграда
и на нейно място да се изгради нова. Това е публична общинска собственост и може да се бутне само с решение на местната власт”, обясни Златкова.
Според специалистите старата работилница не може да бъде пригодена за модерен физкултурен салон, защото е ниска, има много колони и греди. Ако трябва да ѝ се направи реконструкция, ще излезе много по-скъпо, отколкото ако се събори и изгради нова.
“Няма да има проблем със сигурността на децата по време на бутането на работилницата и изграждането на новия корпус, тъй като строителната площадка ще бъде изолирана с ограда. Освен това
основното строителство ще е през лятото,
когато децата са във ваканция. Графиците се правят така, че да се облекчи учебният процес. При добра организация строителството ще приключи навреме”, заяви Златкова.
“Община Пловдив ще съдейства на всички училища в града, които ще кандидатстват с проекти пред Министерството на образованието за укрепване на базата си”, заяви заместник-кметът на града Стефан Стоянов. Той добави, че
училища от район “Северен” също изготвят проекти
за модернизация на сградния си фонд.
“Министерството на образованието обяви три програми за модернизация на сградния фонд на училищата в България за 500 милиона лева. Надявам се Пловдив да кандидатства с 10-12 проекта за 20-30 милиона лева”, каза Стефан Стоянов.
В ОУ “Алеко Константинов” в момента се обучават 600 ученици. Интересът към него е голям, тъй като предлага обучение на високо ниво. Училището е създадено през 1908 г. като първата Пловдивска прогимназия. От 1963 г. във връзка със стогодишнината от рождението на Алеко Константинов то получава неговото име. През 1984 г. става училище с изучаване на руски език, а от 1992 година получава статут на основно училище с ранно чуждоезиково обучение.