- Дондуковата градина ще бъде завършена до края на годината, връщат първоначалния й вид от 1878 г.
- Кметът на района и екипът му успяха стъпка по стъпка да обновят тепетата
- Занемарената ул. „Младежка“ става оазис за отдих
Дондуковата градина ще бъде обновена, като идеята на администрацията на район „Централен“ е паркът да заблести в първоначалния му вид от 1878 г. Най-старата градина е ремонтирана последно през 1978 г. и стартът на реконструкцията й е един най-дългоочакваните проекти, които районната администрация, ръководена от Георги Стаменов, започна през този мандат.
Първата градска градина у нас е с 20 000 кв. м площ, намира се в сърцето на Пловдив – в близост до къщата на ул. „Бетовен“, в която е живял Иван Вазов, срещу сградата на кметството на „Централен“ и зад Природонаучния музей. В началото на 90-те години на миналия век тя става паметник на парково изкуство.
Плочките на алеите на парка обаче дълги години бяха изпочупени, фонтаните в началото не работеха, а единствената детска площадка беше в плачевно състояние. За ремонт на градината се заговори през 2011-2012 г. „Стартирането на реконструкцията на Дондуковата градина ни отне дълго време. Първо, трябваше проектът да бъде преработен, а след това и съгласуван с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Минахме и през обжалвания на избрания чрез обществена поръчка изпълнител, както и обществени обсъждания. В крайна сметка, след като осигурихме финансиране от Фонда за устойчиво градско развитие, през април т. г. дадохме старт на дългоочакваното обновяване на първата градска градина“, коментира кметът на район „Централен“ и кандидат за нов мандат Георги Стаменов.
Гранитни и базалтови павета ще покриват обновените алеи, старите фонтани ще бъдат премахнати, а на тяхно място ще има цветни зони, водно огледало ще бъде изградено в средата на градината. Ще бъде изградена нова детска площадка – безопасна и атрактивна за най-малките посетите на парка, ще бъде монтирано и видеонаблюдение. „Имам уверението на изпълнителя, че до края на тази година Дондуковата градина ще е завършена. Горд съм, че с колегите успяхме да започнем този проект, и вярвам, че след обновяването на парка той отново ще се превърне в любимо място за разходка на пловдивчани и гости на града, както е било при откриването на градската градина след Освобождението“, заяви Стаменов.
Той и екипът му в приключващия управленски мандат успяха стъпка по стъпка да обновят немалка част от зелените зони в район „Централен“. Освен Дондуковата градина, кандидатът за районен кмет благоустрои част от Бунарджика и върна живота там, Сахат тепе беше разчистено, а Часовниковата кула - обновена, а Младежкият хълм се превърна в истинско фестивално градче. „Неведнъж са казвал, че тепетата винаги трябва да са в центъра на дейността на управниците. Около 240 дка е Бунарджика, около 70 дка Сахат тепе и 300 дка Младежкия хълм. Това са зелени площи в сърцето на града и те трябва да се развиват все повече и повече“, подчерта кандидатът за районен кмет Георги Стаменов, който планира в следващия мандат да продължи работата по обновяването на хълмовете. Като пример посочи предстоящата работа по възстановяването на водния часовник на Сахат тепе. „Така наистина ще имаме Хълм на часовниците“, допълни Стаменов и поясни, че има и готов проект реновиране на цялата инфраструктура на хълма.
В следващия управленски мандат той планира да започне и работата по обновяването на ул. „Младежка“. Търговската улица ще бъде превърната в зелена зона и място за отдих и рекреация. Идейният проект за пространството е готов, а със средства от Плана за възстановяване и устойчивост ще бъда изцяло подновена настилката. На площада пред Областната управа ще бъде изградена водна атракция, зони за отдих, както и кът за най-малките. Предвидени са още спортни съоръжения, беседка, зона с безплатен интернет, както и фермерски пазар, който ще бъде разположен след кръстовището на „Младежка“ с ул. „Пенчо Славейков“. По протежение на цялата улица ще има улично и художествено осветление. Предвижда се и запазване на съществуващата растителност и разширяване на зелените площи с над 30%.
„Твърдо вярвам, че този проект трябва да бъде реализиран. Той е нужен на район „Централен“ и на Пловдив, защото само поддържането на зелените зони не е достатъчно, за да отговори на динамичното ежедневие на пловдивчани, да компенсира мръсния въздух в града, в голяма степен породен от натоварения трафик. Знаем, че кръстовището на бул. „Васил Априлов“ с бул. „Шести септември“ е изключително натоварено. Като реализираме проекта за ул. „Младежка“, ще озеленим това кръстовище с дървета и храсти, които ще се превърнат в преграда между колите и градинката пред Областната управа“, подчерта Стаменов.
„Централен“ е най-старият, гъстонаселен и застроен район в Пловдив. Затова е трудно да се обособят нови зелени зони - голяма част от терените, подходящи за паркове в района, са частни. Въпреки това има механизми, с помощта на които подобни места да бъдат върнати във владение на общината и да станат зелени площи. „Такъв механизъм са отчуждаванията и аз ще ги използвам, за да дам на своите съграждани зелените пространства, от които се нуждаят. Ще настоявам пред новия кмет за такива решения“, категоричен е Стаменов. Като пример той посочи зоната до бившето кино „Кочо Честименски“ на бул. „Шести септември“, която е подходяща за доозеленяване, възстановяване на водните и архитектурните атракциони, но е частна.