След рекордите с тока и горивата от миналата година трендът сега се обърна
Спадът в износа от България, който започна още през март, се задълбочава и през август вече достига 22% на годишна база. Това показват данните на НСИ, публикувани в четвъртък.
През осмия месец на годината от страната са изнесени стоки и услуги за 6,094 млрд. лв., докато миналата година през същия месец стойността е била 7,809 млрд. лв. Ако в сметките включим и повишението на цените,
което от август 2022-а до август 2023-а е 7,7 на сто,
спадът в износа изглежда и по-голям от 22%.
Износът за целия период от януари до август 2023 г. е на стойност 56,841 млрд. лв. и намалява спрямо същия период на предходната година със 7,6%. Данните показват също, че спадът е равномерно поделен между износа за страните от ЕС и този за трети страни.
Причините за намалелия износ може да се търсят в няколко посоки. От една страна, базата, с която се прави сравнението, е твърде висока - през цялата 2021 и по-голямата част от 2022 г. България отбелязваше рекорден износ на стоки и услуги.
“Обърнете внимание и на това, че миналата година в условията на високи енергийни цени страната ни
направи голям износ на електроенергия
за съседните страни, както и на горива за Украйна. Логично е сега този износ да е силно намалял и спадът за него е рекордните 38,5%”, коментира за “24 часа” Петър Ганев, старши изследовател на Института за пазарна икономика.
Сравнително голям е и спадът на износа на сурови материали и на животински и растителни мазнини. (Виж инфографиката.)
Ганев посочи обаче, че в същото време произведенията на българското машиностроене, в което влизат и оборудването, и авточастите, бележат ръст от 15,6%, който надвишава и инфлационния индекс за същия период.
“Тези стоки имат далеч по-голяма добавена стойност,
отколкото суровините, горивата и електроенергията. Освен това свиването на износа към основните ни търговски партньори е неизбежен, като имаме предвид цикъла, в който се намират икономиките в момента”, каза Ганев.