4 часа дебат трябваше на депутатите, за да изчерпат темата за енергийната политика на страната, която се оказа достатъчно голяма причина опозицията да внесе вот на недоверие за сваляне на правителството.
От БСП, ИТН и "Възраждане" имат 72 подписа, а за да падне правителството са необходими 121 гласа в пленарна зала. Дали това ще се случи, ще стане ясно утре в 15 ч., когато депутатите ще го гласуват окончателно.
"Този вот на недоверие е за най-важния сектор в развитието на една държава - енергетиката. От неговото развитие зависи и развитието на земеделието, икономиката, всичко. А състоянието на сектора засяга всяко едно семейство. Правителството на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС убиват българската енергетика, последователно и категорично. А това представлява риск за националната сигурност", коментира лидерката на БСП Корнелия Нинова.
"Другото интересно е, че партньорите в правителството ги няма в залата. Мога да ви гарантирам, че няма и да се изкажат, особено от ГЕРБ. Оставили са ПП-ДБ да се пържат сами в собствен сос, но толкова им е акъла. А главният виновник за това, че енергетиката е в това състояние, се казва Бойко Борисов и политическа партия ГЕРБ, който 12 години водеше енергетиката към този фатален изход", заключи тя.
Това провокира бившият енергиен министър Теменужка Петкова и настоящ депутат от ГЕРБ да вземе думата.
"В едно решение на Министерски съвет, където вие г-жо Нинова бяхте вицепремиер по икономически въпроси, заедно с още ваши колеги, приехте едно решение 203 от април 2022 г. С него вие сложихте кръст на въглищните централи в България. Именно тогава вие застрашихте не само енергийната, но и националната сигурност на страната. Моля ви да не се опитвате да прехвърляте проблема от болната на здравата глава. Относно решението за намаляване на емисиите с 40% от производство на ток го взе вашето правителство, когато вие бяхте вицепремиер", обясни Петкова.
Обясни, че по време на управлението на ГЕРБ централите са работили без никакъв проблем. Борили са се с ЕК и още тогава са заявили, че ще работят поне до 2038 г. с хоризонт до 2050 г.
"Ние знаем какво е тяхното значение за България, знаем какъв е приносът им към електроенергийната система. Водили сме се от националният интерес винаги, за разлика от други правителства", заключи тя.
"На всички в тази зала им е ясно, че се намираме в един предизборен дебат, няма вот на недоверие. Трибуната се ползва за предизборни цели", каза и Настимир Ананиев от ПП-ДБ.
"Ако видите и изказванията на вносителите, всеки втори е кандидат за кмет. Една проверка на БНТ показа, и че сред протестиращите миньори и енергетици имало кандидати за общински съветници. Питам се дали някои от тях не са от БСП?", продължи Ананиев.
Провокациите пък от страна на "Възраждане", успяха да разгневят Искрен Митев от ПП-ДБ.
"Като говорим за безсърдечни хора с чудя, кое е по- черно? Отровата, която бълват тецовете, или вашите черни сърца. Лъжци такива, измамници", обърна се той към хората на Костадинов, за което получи и забележка от шефа на НС Росен Желязков.
Дебатите през цялото време бяха остри, цветущи и наситени с обвинения кой е по-лошият и виновен за състоянието на енергетиката в държавата.
"Опозицията поска вот на недоверие, заради провал в енергетиката. Единствения провал е в опитите на опозицията да излъже народа, че идва енергиен апокалипсис", светна и премиерът Денков, който присъстваше на дебатите също.
"Ще ви разочаровам - няма апокалипсис и няма да има. Всички изложени "аргументи" нямат общо с истината", каза още той.
Обясни пред народните представители, че правителството и Брюксел не затварят централи. Те са под натиска на пазара на енергия, защото навлизат нови технологии.
"Базовите мощности ще бъдат осигурени и подкрепени от държавата още десетилетия напред. Вече се работи активно по внедряването на редица нови мощности - два нови блока в АЕЦ "Козлодуй", всеки с по 1000 мегавата, нов ПАВЕЦ с много по-мощен капацитет, разширяване на газохранилището в ПАВЕЦ "Чаира"", разясни той.
До 2040 г. се предвиждал ръст на инсталираните мощности от 13 хиляди мегавата до 30 хиляди, а максималното потребление на населението в най-студения период не надвишава 8 хиляди мегавата.
"Можем да останем износител на ток, само ако променим технологичните си мощности, защото това е единствения начин да осигурим по-евтин ток за нас и гражданите навън", добави Денков и каза, че плановете за справедлив преход не затварят централите, а помагат на регионите да извършат прехода, който е неизбежен.
Завърши като обеща, че ще работят за хората и бизнеса, въпреки лъжите от опозицията, и вярвал, че хората ще разберат правителството и ще им повярват.
След края на дебатите стана ясно, че от БСП стартират нови подписи за внасяне на вот на недоверие, този път заради провал в националната сигурност.