Няколко средновековни жилища, разкрити над ранновизантийските структури в древния град Акве Калиде край Бургас, проучват археолози тази есен.
Жилищата показват плътно застрояване и интензивен живот от края на ХII и началото на ХIII в. Разкрита е и по-голямата част от средновековна отводнителна система, която се състои от две шахти и тръбопроводи.
Синхронни са и материалите от художествена керамика с преобладаваща сграфито керамика, печат и монети, казва археологът и директор на бургаския музей Милен Георгиев.
По данни на изследователите, които проучват древния град Акве Калиде, в по-късен период в северната част на ранновизантийската баня - върху късноантичните и средновековните структури, е бил развит некропол.
По време на новия археологически сезон, който започна през септември, проучванията са съсредоточени в север-североизточната вътрешност на ранновизантийската баня.
Според екипа археолози настоящата картина от проучванията представя богата гама от ранновизантийска и средновековна архитектура и материали.
След като през 2022 г. бе уточнено местоположението на калдариума (най-горещото помещение в римска баня – б.а.), през този археологически сезон той бе окончателно разкрит в сравнително добре запазено състояние с плътна хидрофобна мазилка.
Паралелно с това продължава отварянето на хипокаустното помещение и на античния канал. Находките, които се откриват - фрагмент от оброчна плочка с посветителски надпис, изящни теракоти, части от лампи, монети, за пореден път препотвърждават активното му използване още в Античността, което се свързва с наличието на нимфеум в тази зона, казва директорът на бургаския музей.
Открити са и голям брой монети от Античността и ранновизантийската епоха, като най-много са монетите от ІV в. Усилията на екипа са насочени и към разкриването на засечения през миналата година басейн в обсега на античния каптаж.