Дотогава ще се редактират поправките
Призиви за консенсус, обвинения за овладяване на съдебната система, обещания, че дебатът продължава и няма да се правят революционни промени, похвали, че са били градивни, цитати от Питагор, сравнения със ... саздърма. От всичко имаше в дискусията на депутатите при първото четене на промените в конституцията.
Дебатът в петък продължи повече от седем часа и приключи малко преди 17 ч с гласуване. От 218 народни представители 161 подкрепиха проекта, а 57 - от “Възраждане”, ИТН и БСП, гласуваха “против”. Страстите по ремонта на основния закон не оставиха равнодушни - нямаше нито един въздържал се.
Проектът не се
смята за приет
на първо четене Това обаче не означава край на предложенията. Реализирането им ще бъде по т.нар. бавна писта - подлагат се отново на гласуване най-рано след два и най-късно след пет месеца.
Лидерът на “Да, България” Христо Иванов, който е първият подписал проекта, обяви, че дискусията е покана за дебат и
всички
конструктивни
предложения ще
бъдат обсъдени задълбочено и взети предвид.
Резултатът бе очакван. Още сутринта Делян Пеевски, който също е сред вносителите, обясни: “Проектът няма да бъде приет на първо четене, защото нямаме необходимите 180 гласа за бързата процедура”. Така започва да тече двумесечният срок за “бавната” писта и на “6 декември ще направим реалното първо четене”. На 13-и влиза в конституционната комисия, на 14-и ще е второто четене в пленарната зала, а на 15-и - третото, начерта хронограмата на промените депутатът от ДПС.
20 от общо 21 становища на магистрати, институции и академичната общност са негативни. Това стана повод лидерката на БСП Корнелия Нинова да определи доклада на комисията по конституционни въпроси като “51 страници осъдителна присъда”. Тя обвини вносителите в национално предателство заради предложе- нието да отпадне изискването към министри и депутати да имат само българско гражданство. В хода на дебата стана ясно, че и някои
от ГЕРБ не са
склонни да
подкрепят
двойното
гражданство
Всички отрицателни становища изреди водачът на групата на ИТН Тошко Йорданов - те правели проекта на “саздърма”, а ПП-ДБ -“юридически скопци”.
“Винаги има недоволни, когато има реформи в полза на хората”, спокоен остана Пеевски. “Смятаме, че сме направили най-добрия проект за промени в конституцията, който и ще гласуваме”, допълни той.
В кулоарите той обясни, че
мандатът
на главния
прокурор остава
само един за 5 г.
“Това е нашето изискване да подкрепим промените”, уточни депутатът от ДПС. В проекта е заложено тримата големи в съдебната система да имат право на повторен мандат, но по отношение на главния прокурор това срещна много критики.
Смяната на 3 март с 24 май като национален празник изпадна от ремонта на конституцията.
В събота Венецианската комисия ще даде становището си по проекта. Забележките ѝ ще бъдат отразени преди второто четене.