Седем часа и половина продължиха дебатите по промените в конституцията. В 16,40 шефът на парламента Росен Желязков обяви, че няма повече желаещи за изказване и дава 15 минути почивка.
Сред последните изказали се бяха лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и Даниел Лорер от ПП-ДБ.
Костадинов се спря на предложението за двойното гражданство за висшите длъжности. Според него се говорило на килограм. Той припомни, че в САЩ за президент може да се кандидатира само човек, роден в САЩ. За коректност Костадинов обясни, че в Дания, Нидерландия и Канада се допуска двойно гражданство.
Със забраната не се нарушават права, смята лидерът на "Възраждане". На кого ще бъдеш лоялен, ако двете държави, на които си гражданин, влязат във война, попита той. Според него, ако някой иска да заеме висши държавни позиции, можел спокойно да се откаже от двойното си гражданство.
Съпартиецът му Цончо Ганев го призова да вземе отношение по двойното гражданство на бившия премиер. Костадинов даде за пример друг свой съпартиец Климент Шопов, който бил второ поколение мигрант, бил роден в Канада, но се отказал от канадското си гражданство.
Тошко Йорданов пък му обясни, че ИТН продължавали да смятат, че хората с двойно гражданство, трябва да заемат публични длъжности. Според него "политическите пеперудки" и "трансексуалните политици в политическия смисъл" на думата, по-добре да не се появявали на трибуната.
Даниел Лорер от ПП-ДБ пък е на мнение, че този проект на конституцията лекува срастването на съдебната власт с политиците. Един от основните недъзи бил безотчетността на прокуратурата. Вторият ключов проблем, който искали да разрешат, е безпристрастността на съда, затова проектът предвиждал съдии да избират съдии. Всичко останало в проекта били подробности, за които били отворени за обсъждане.
"Търсим независимост на съда и автономност и отчетност на прокуратурата затова и предлагаме различен подход при двата органа", каза Никола Минчев, който говори по-рано днес. Не ставало дума само за препоръки на международните организации, но те давали един добър стандарт, който през годините показал, че работи. Равенство между съдиите и прокурорите не може да има, защото съдът е този орган, който трябва да отсъжда справедливо, а при прокуратурата е нормално да има един по-засилен обществен надзор.
Според Румен Христов от ГЕРБ-СДС сините били подведени преди трийсет години бързо да приемат нова конституция. Георг Георгиев от ГЕРБ дебатът бил важен.