60% от територията на страната ще е демографска пустиня, предупреди шефът на катедра Социално-икономическа география в СУ
През 2050 г населението на България ще е около 5 - 5,5 млн. души, от които 1,5 млн. ще са пенсионери и над 1 млн. роми, от които 90% с по-ниско от средното образование. Това означава, че над 50% от населението на България няма да бъде активно на пазара на труда. Което означава едно единствено нещо - тази държава ще спре да функционира.
Това каза ръководителя на катедра Социално-икономическа география в Геолого-географския факултет на Софийския университет доц. Георги Бърдаров на дискусията „Готови за бъдещето? Демографската картина – цената на неравенствата“, която се провежда в София. Междувременно пак през 2050 г. при липса на мерки 60% от територията на страната ще е демографска пустиня.
Според данните от презентацията, която Бърдаров представи на дискусията, в България има общини, където смъртността надхвърля 30,40 и дори 50%. По думите му такава смъртност имат само региони в Африка и Азия, поразени от мащабни болести, пандемии или намиращи се във военен конфликт. За пример той даде северозападното село Георги Дамяново с 40% смъртност, Макреш - 39,7%, Бойница с цели 51,8% и Хайредин 34,7%.
Той отчете фрапираща депопулация на Централна Северна, Северозападна България, както и части от Североизточно, Странджа и Стара планина. Отделно от това се наблюдава концентрация по осите София - Бургас/Варна и София - с. Кулата.
Бърдаров посочи и областите с най-голям относителен дял на население на 65 и повече години - Видин с 31,5%, Габрово с 30,2%, Монтана с 28,2%, Ловеч с 27,6% и Кюстендил с 27,7%.
Ние сме категорично на първо място не в ЕС, а в Европа по обща смъртност, и на едно от първите в света по обща смъртност. В България има области като Видин, Ловеч, Монтана и Враца, които са с по 20% смъртност.
Една от проактивните демографски политики, посочи Бърдаров, би била вноса на квалифицирана работна ръка от други страни.
Като нови демографски модели на XXI век Бърдаров открои все по-ниската раждаемост, ускореното застаряване на населението и глобалното разместване на населението