България е на второ място в ЕС по ръст на цените на имотите
Независимо от ръста на заплатите, който изпреварва инфлацията, жилищата в България стават все по-недостъпни за купуване. 7 брутни годишни заплати са нужни за двустайно жилище от 70 кв. метра в София. В Румъния трябват възнагражденията за 6 години и 3 месеца, показва последното издание на Dеlоiіttе Рrореrtу indех 2023. С него се прави анализ на големи европейски градове в 27 държави. Достъпността се измерва според средната цена на жилищата и средните заплати.
Така най-лесно се оказва, че двустаен апартамент от 70 кв. метра се купува в Белгия и Норвегия. В първата държава са необходими заплатите за 4 години и 3 месеца за апартамент от 70 квадрата, а във втората – за 4 години и 7 месеца. Следват Дания, Словения и Италия. После идва ред на Румъния и Гърция, а България е на осмо място.
Най-трудно се купува двустаен в Словакия и Чехия, където трябват съответно над 14 и 13 годишни заплати.
Почти навсякъде в Европа достъпността на жилищата се влошава,
включително и в България. У нас тя се е понижила с около 12% в сравнение с 2022 г. Това показва, че цените на имотите растат с по-големи темпове. Ако започналото вдигане на лихви по кредити се пренесе догодина и у нас, то
покупката на жилище ще е още по-трудна
Освен това според данните на Евростат страната ни се нарежда на второ място в ЕС по поскъпване на имотите с 10,7% на годишна база в края на второто тримесечие на 2023-а. Пред нас е само Хърватия с 13,7%. (виж графиката)
Това, че хората все по-трудно могат да си купят жилище, започва да се превръща в проблем в редица държави по света.
В Канада например цените са толкова високи, че наскоро правителството на Джъстин Трюдо се принуди да приеме двугодишна забрана чужденци да купуват жилища.
В някои западноевропейски градове положението е същото, като там и наемането на имот е проблем заради високите цени Например в Лисабон около 70-80% от жилищата в историческия център на града са резервирани от туристи.
Средният месечен наем в столицата на Португалия е 2000 евро на фона на минимална заплата от 760 евро и средна - малко над 1000.
Самият кмет на Лисабон Карлош Моедаш определя ситуацията като “най-голямата криза на нашето поколение”.
Португалското правителство дори прие специален план “Повече жилища”. Той предвижда законодателни промени, които да сложат ограничение върху ръста на наемите, каквото има в Берлин, ускоряване на издаването на разрешителните за строеж на нови жилища, ограничения върху краткосрочното отдаване под наем, прекратяване на програмата за златна португалска виза и др.
В София положението все още не е стигнало до там, но средният наем за двустайно жилище вече се движи между 450 и 550 евро. Достатъчно е жилището да се намира в рамките на “голяма София”, т.е. да не е оттатък околовръстното, за да се сложи цена от 600 евро за месечен наем и дори повече.
По груби оценки наемите в столицата са се вдигнали с 30-40% за последната година
Средният наем на практика е горе-долу колкото една месечна вноска по ипотечен заем, а често и по-висок.
И това не е много чудно, като се има предвид, че има доста голямо търсене. Защото хората, които доскоро оглеждаха апартаменти за купуване, се отдръпнаха заради високите цени и ако имат нужда да живеят някъде, се насочват към наемане.