- Проф. Хинков: Проф. Сербезова участва в играта с реекспорта
- Проф. Ангелов: Съдебната власт да се намеси, след като ДАНС и министерството реагираха
- Илко Семерджиев: Хинков да се освободи от прокситата на бившата министърка
- Сербезова: Недостигът е резултат на лекарствена политика от последните 15 г., а не от “замяната” на една формула с друга
Защо по аптеките липсват лекарства? Кой прави реекспорт с ценни медикаменти, които са евтини у нас, а скъпи на външните пазари?
В България подобен разговор върви от години, но в последните три дни двама бивши здравни министри и настоящият опитаха да дадат отговор независимо един от друг. Името, което посочиха, бе това на проф. Асена Сербезова, която ръководеше здравеопазването при правителството на Кирил Петков.
След като шефът на здравната комисия в парламента и здравен министър от ГЕРБ проф. Костадин Ангелов попита “Имала ли е фармамафията министър”, проф. Христо Хинков намекна, че в схемите с липсващи медикаменти е и проф. Асена Сербезова, която беше начело на ведомството през 2021 г.
“Очевидно бившият здравен министър проф. Асена Сербезова участва в тази игра с реекспорта”, обясни Хинков пред Би Ти Ви: “Тя е променила формулата за реекспорта от 100 на 65%. Това означава, че задоволеността на пазара е до 65%, а останалото може да се изнася. Тя казва, че това е съобразено със закона, където формулата е с 65% още от 2017 г. Но логичното поведение на министър в редовно правителство с действащ парламент е той да промени не формулата в СЕСПА, а в закона”. Според Хинков действията на Сербезова са били в нарушение на интересите на обществото, което се посочва и в доклада на ДАНС.
Хинков поясни, че в доклада на ДАНС няма ясно обяснение за недостига
и причините са комплексни. Според експерти цените у нас са толкова ниски, че са атрактивни за паралелен износ, тъй като търсене в Европа има. Те са категорични, че вина имат и фармацевтите, които продават медикаменти с лекарско предписание без рецепта, не отчитат скъпоструващи лекарства и номерата на уж продадени медикаменти се появяват на пазара в Западна Европа.
В понеделник Хинков коментира и защо обяснява процесите с думата “фармамафия” като проф. Ангелов : “Ако изчезне лекарство, много важно за хронично заболяване, това променя лечението. В екстремен вариант това може да се нарече
убийство от разстояние”, заяви проф. Хинков.
“По-добре късно, отколкото никога”, така пък проф. Ангелов коментира забавената реакция на сегашния министър и призова съдебната власт да се намеси, след като ДАНС и Хинков вече са реагирали. Според Ангелов “словесната плява и лъжи на Асена Сербезова подсказват опит за бягство от правосъдието”.
Бившата здравна министърка обаче отрече да има вина за недостига на лекарства. Тя “върна топката в полето на Ангелов. “СЕСПА бе разработена по времето на ГЕРБ след значително и необяснимо забавяне”. Едва когато системата заработи, започнаха да се натрупват данни, че има бъгове”, отвърна тя. Сербезова е категорична, че “недостигът на лекарства е в резултат на цялостната лекарствена политика от последните 15 г., а не от “замяната” на една формула с друга”.
Междувременно още един бивш здравен министър - д-р Илко Семерджиев, написа във фейсбук “Хинков най-после се събуди – добре, че е ДАНС, защото на публична информация той не реагира!”. Според него Хинков трябва да се “освободи от прокситата на Сербезова, които са го пленили отвсякъде и го манипулират, влияят му и го провалят”.
По думите на бившия здравен министър целите на “недоброжелателите” на Хинков са “въвеждане на генеричното заместване на лекарства от аптеките; отмяна на бялата рецепта; въвеждане на вендинг машини за лекарства; въвеждане на генерично изписване на лекарства; овладяване на болниците през свой зам.-министър в МЗ; овладяване на болничните аптеки, за да може
криминалният реекспорт да обхване и скъпите лекарства
за лежащо болните пациенти; асистиране и улесняване на паралелния реекспорт със законови изменения”.
На фона на напрежението в здравния сектор часове преди да влязат в сила, електронните рецепти за антибиотици и лекарства за диабет бяха отложени, като причина за това са постъпили нови становища в здравното министерство. Планираше се на 1 октомври държавата да спре продажбата им с хартиена рецепта, като няма посочена дата кога това ще се случи. Според фармацевти промяната е от съществено значение срещу безконтролната употреба на антибиотици, както и срещу недостига на лекарства, които лесно минават в листата на реекспортираните препарати.