Да развием и културната дипломация - имаме какво да покажем, призова тя на първата им от 3 г. насам конференция
Ние разчитаме на всеки един от вас, за да може България да бъде активен член на ЕС и НАТО. България да задава посока, да оформя решения, и то по ключови въпроси от европейския дневен ред и този на НАТО.
С тези думи вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел откри годишната конференция на ръководителите на задграничните ни представителства. Тя се провежда под нейно ръководство и за първи път от 3 години.
“Разчитам на всеки един от вас, за да следваме активна и целенасочена политика за това българската дипломация да базира работата си на отстояването на националните интереси в съответствие с евро-атлантическите принципи и ценности. Всичко това
може да бъде постигнато само с активна дипломация и последователна политика”,
заяви Габриел.
Дипломатите ни да получат достойно заплащане и възможности за кариерно развитие - за това обеща да работи тя. Служителите в МВнР от няколко години настояват основните им възнаграждения и командировъчните да се увеличат. Те са от най-ниските в държавната администрация - доскоро кадър с магистратура, поне два чужди езика, който работи с класифицирана информация, получаваше 1600 лв. Дипломатите настояват и да се даде възможност за развитие на младите и така професията да стане по-привлекателна, в момента трудно се намирали кадри. С тези искания служители на МВнР излязоха в стачка преди през декември 2022 г. - първата такава в историятани. Служебният министър тогава и настоящ посланик в НАТО Николай Милков успя да издейства увеличение между 9 и 60% в зависимост от длъжността. Повишиха и командировъчните.
Сега кабинетът “Денков/Габриел” допълнително
вдига парите на дипломатите
Габриел припомни и че ще има нов устройствен правилник на МВнР.
Трябва да развием културната дипломация. Вярвам, че България има много какво да покаже в тази посока. Имаме много история, богато културно-историческо наследство, каза още вицеприемиерът на конференцията вчера. Подчерта колко е важно да развиваме връзки и с останалите страни извън традиционните ни партньори - като тези от Латинска Америка и Япония.
Ще продължим да оказваме всестранна подкрепа
на Украйна Българското правителство взе едно нелеко решение - да не продължим забраната за внос на украинско зърно. Сега обаче предизвикателство е да покажем, че новият механизъм може да функционира и че такова решение може да бъде източник на възможности за свързаност, зояви още Габриел.
Конференцията успя да събере на едно място премиера Николай Денков и президента Румен Радев на фона на хвърчащите от месеци искри между “Дондуков” 1 и 2 .
Намаляване на неравенствата - в доходите, образованието, достъпа до здравеопазване, и съвременни административни услуги са вътрешнополитическите приоритети, подчерта пред дипломатите Денков.
Той също настоя, че е работата им е да ни представят по света така, че да успеем да влезем в еврозоната, Шенген и ОИСР. “Ние разчитаме на вас, вие разчитайте на нас и ще бъдем успешни”, обърна се премиерът към посланиците.
Трябва да намерим точния баланс по отношение на Шенген - докъде с дипломация, докъде с добронамереност, докъде
да прилагаме обратния натиск,
призова пък президентът Румен Радев.
“Основната цел на външната политика, с която започва нашата конституция, това е националната сигурност и независимост на страната и тя е особено актуална днес. Всеки ден от тази война в Украйна увеличава риска за мира и сигурността не само в района на Черно море, а и в света”, каза още президентът. И благодари на дипломатите за работата им през годините.
Радев с ръка към кабинета за общите външни каузи, за останалото обаче остава остро критичен
Правителството и президентството може да работят заедно за общите приоритети и да си (про)говорят - знак за това даде вчера на срещата в резиденция “Бояна” и Румен Радев.
“Трябва да имаме ясни цели и приоритети, да имаме вътрешен консенсус по тях. Радвам се, че днес сме заедно, защото приоритетите трябва да бъдат комуникирани. Важно е как ще ги реализираме. Трябва да имаме пълноценна стратегия, силни структури по места и тук”, обърна се той към посланиците, премиера Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел.
Това е първият път от седмици, в който президентът говори за общи действия с кабинета. А че приоритетите могат да ги обединят и затова му подава ръка, обяви преди месец Денков на първото събитие, което ги събра рамо до рамо от клетвата на правителството насам - Мача на надеждата на Стилиян Петров.
Напрежението между двете институции се трупа покрай обявената рефома в службите и конституцията, помощта за Киев, критиките на президента, че не се работело активно за Шенген, и пр. Последно то пролича по повод предстоящата визита на Денков във Виена на 4 октомври. Тя бе обявена точно когато от Ню Йорк Радев обвини кабинета, че не прави нищо да смекчи позицията на Австрия срещу членството ни в Шенген и няма двустранни срещи, дипломати изразиха изненада от думите му, защото президентът бил информиран предварително за дълго готвената визита.
Няколко часа, след като “подаде ръка”, в петък обаче Румен Радев отново остро критикува правителството. “Приоритетът на управляващите са печалбите на приближени фирми, а не гарантирането на трудовата заетост във въглищните региони и устойчивостта на българската енергетика”, заяви той от Пловдив.