Тодор Живков помогнал на лесичовци да имат община
Една от общините в област Пазарджик-Лесичово отбеляза 40 години от създаването си. Тържеството събра гости, бивши и настоящи служители, кметове, председатели на общински съвети, участвали в управлението на общината, които бяха уважени с почетни плакети и грамоти.
Паметливи припомнят, че Тодор Живков е помогнал на пазарджишкото село Лесичово да стане център на община. Това се случва през есента на 1983 г., когато с указ на тогавашния Държавен съвет от 27 септември 1983 г. се създава община Лесичово. Идеята за създаване на общината възникнала при едно посещение на Първия на държавата. Връзката му с Лесичово била сантиментална-тук е работила като участъков лекар съпругата му д-р Мара Малеева и той често е идвал в селото.
В добро разположение на духа той казвал : „ Искайте и аз ще дам…“ Така започва работата по обособяването на общината, включваща селата Боримечково, Динката, Калугерово, Лесичово, Памидово, Церово и Щърково. До онзи момент пет от селата са към община Септември, а две към община Пазарджик, което затруднява обслужването на жителите им.
По онова време в Лесичово е работел АПК, обединил стопанствата на седемте села, предприятието за луксозни картонени опаковки, механичен цех и два дърводелски, а в съседното село Калугерово е работел хранително-вкусов комбинат. 40 години след създаването си 7-те села продължават своя общ път на развитие и създаване на условия за икономически напредък, спокоен живот на жителите си и съхраняване на местните традиции и обичаи.
Лесичово се гордее с местните дервиши, които бяха обявени през 2014 г. от Министерство на културата за „живи човешки съкровища“, с известното съкровище от сребърни накити, което се намира в Регионалния исторически музей в Пазарджик и др. Реализирани са проекти за подмяна на водопроводната мрежа на 75 % във всички населени места, за асфалтиране на улици, за подмяна на улично осветление, ремонти на читалища, нови стадиони, широка мрежа от социални услуги и т.н.
Община Лесичово има и двама почетни граждани-кметът на първото евросело Калугерово-Сергей Вачев и художникът Димитър Копривщенов.