София е рекордьорът на желаещи да я управляват - окончателният брой на кандидатите за кмет на столицата е 22.
Вторият по големина град в страната е втори и в тази класация - 18 са претендентите в Пловдив.
А третото място е за Плевен,
където досегашният кмет Георг Спартански влиза в надпревара с още 14 кандидати за поста му.
По 12 са регистрираните кандидати за градоначалници в Благоевград, Бургас, Пазарджик и Русе.
По 11 души пък ще си оспорват кметския стол във Видин, Враца, Разград и Шумен. Прави впечатление, че броят на мераклиите за кмет на по-малки центрове като Разград и Видин (с избиратели съответно малко над 100 хил. и малко под 80 хил.) е почти равен на кандидатите в Бургас, където избирателите са над 340 хил.
Точно 10 влизат в битката за Кюстендил - колкото са и амбицираните да управляват морската столица Варна. Макар и един от най-населените български градове, Варна е едва в средата на списъка по регистрирали се кандидати.
По 6 са претендентите в Монтана, Стара Загора и Търговище, а 8 играят във Велико Търново и Габрово.
Само по петима пък се борят за кметския пост в Силистра и Хасково.
От всички областни общински центрове Смолян е най-малък, но това не означава, че кандидатите за кметове са в дъното на класацията - 7 искат поста на Николай Мелемов, който обаче също остава в надпреварата. Толкова са кандидатите и в Кърджали, Ловеч, Перник и Сливен.
Най-малко са желаещите да се изправят срещу настоящия кмет на Ямбол Валентин Ревански - трима.
Трите най-големи общински центрове имат и районно делене, така че там броят на кандидат-кметовете рязко скача, защото битката е и за районите.
Така за 24 района в София се борят общо 305-има кандидати, за петте във Варна те са 48, а за шестте района в Пловдив - 92-ма.
Партийните изборни експерти определят София-област като един от трудните райони - няма областен център и неформално се разделя поне на 3 региона. Освен това се състои от 22 общини. Нито един от настоящите градоначалници не се отказва от нов мандат, има дори ветерани с по 3-4 успешни местни кампании. За този вот
101 жители от областта са кандидати за кметове
Само в два областни и общински центъра броят на общинските съветници този път е намален - след последното преброяване на населението и по данните на ГРАО за хората с постоянен адрес и уседналост от 6 месеца (условието за право на глас на местни избори)
Габрово и Ловеч губят по 4 съветнически мандата
И след изборите на 29 октомври в общинския съвет на Габрово вече ще заседават 33-ма, а в този на Ловеч - 29 души.