Премиерът Денков във Виена на 4 октомври, за да убеди австрийците
Втори опит да влезе в Шенген ще направи през декември България. Той идва точно година след като Австрия и Нидерландия блокираха членството ни заедно с това на Румъния.
“В момента
обсъждаме една - единствена възможност -
декември 2023 г. Работим за това буквално всеки ден. Голяма част от тези усилия се виждат публично. Други са по дипломатически път, тъй като невинаги гласността и шумът помагат в този вид усилия”, коментира премиерът Николай Денков след срещата си вчера с Илияна Иванова - първата официална, откакто бе избрана за еврокомисар.
“Позицията на Европейската комисия е много ясна, тя беше подчертана и от председателката г-жа Фон дер Лайен по време на речта за състоянието на съюза - не само че България и Румъния отговарят на критериите за членство, но и че те активно допринасят за по-доброто функциониране на Шенгенската система”, каза Иванова.
Въпреки призива на Фон дер Лайен от 13 септември само ден по-късно Австрия категорично отказа да промени позицията си. Виена настоява от миналата година, че границите ни не се управляват добре и оттам бежанците проникват към Централна Европа. Повече пари, за да си пазим границата, поиска от ЕК в началото 2023 г. президентът Румен Радев, тогава Австрия се застъпи и на България бяха обещани 600 млн. евро за засилване на охраната. Няколко пъти оттогава австрийски политици идваха да ни проверяват границата.
От началото на тази година
са предотвратени 160 хил. опита за незаконно преминаване
на територията на страната, отчете вчера вътрешният министър Калин Стоянов пред австрийския си колега Герхард Карнер. Двамата се видяха на заседанието на съвета по правосъдие и вътрешни работи на ЕС.
Австрия оценява работата на България по ограничаване на нелегалната миграция и сътрудничеството с Турция, отвърнал Карнер. Определил като особено важно наличието на достатъчно европейски финансови средства за охрана на външните граници на съюза, цитира го пресцентърът на МВР.
Опит да убеди Австрия ще направи на 4 октомври премиерът Николай Денков. Той заминава на официална визита във Виена, за
да се срещне с канцлера Карл Нехамер
Посещението му породи ново напрежение между “Дондуков” 1 и 2, след като миналата седмица Радев критикува кабинета, че не прави нищо и не предприема визити, каквито имало по време на служебния му кабинет начело с Гълъб Донев.
Изявлението на президента обаче изненада българските дипломати, които отдавна подготвят срещата по темата “Шенген” между Денков и Карл Нехамер и за която президентският екип е бил информиран.
По-дипломатичен отказ засега дава Нидерландия. Нейното изискване бе София да предостави доклад по механизма за сътрудничество и оценка за напредъка в борбата си с корупцията и за реформите в правосъдната система. Но
този механизъм отпадна
и такъв доклад не се прави за България от 2019 г. Миналата седмица отпадането стана факт и формално - евродепутатите гласуваха окончателното му премахване.
Проблемът с Нидерландия в момента е, че тя се управлява от служебно правителство, след като това на премиера Марк Рюте подаде оставка. Според дипломати в парламента сега трудно би минало решение за промяна в позицията на страната, макар Амстердам да даде заявка, че е готова да го преразгледа, ако види по-голям напредък от страна на България.