САЩ са 4-и по вложения у нас, но можело и по-добре, ако имало върховенство на закона, смятат от Американската търговска камара в България
Американските инвестиции в България до края на 2021 г. с натрупване са били 5,54 млрд. лв. Това е 3,32 пъти повече, отколкото ги отчита БНБ, се твърди в доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ), направен по поръчка на Американската търговска камара в България и представен на традиционната закуска на камарата с правителството в сряда. На нея участваха премиерът Николай Денков, финансовият Асен Василев, икономическият Богдан Богданов, председателят на камарата Оливие Маркет и представители на щатски фирми.
Според БНБ преките инвестиции в България с произход САЩ са 1,680 млрд. лв. Става дума за всички инвестиции, направени по време на прехода до края на 2021 г.
Действителният им размер е 5,54 млрд. лв., защото методологията на БНБ отчита произхода на една инвестиция според страната, в която е регистрирана фирмата, която я е направила. Около 59% от инвестициите с действителен произход САЩ, които са осъществени в България,
са направени чрез компании в други страни,
най-много в Нидерландия, Люксембург, Белгия и др. (виж инфографиката).
Голяма част от тези държави са в нашия регион или изобщо са държави, които не предлагат някакъв особен данъчен статут или други ползи, например Сърбия, Чехия, Швеция, Испания, Франция и др., се казва в доклада.
Това прави САЩ на практика четвъртият най-голям инвеститор в българската икономика, а не 16-и, както излиза от данните на БНБ.
“Методологията на БНБ отчита нетен поток на инвестициите. Затова, когато някоя чужда фирма с бизнес у нас плати дивидент или върне заем на фирмата майка, това се счита за изтегляне на капитал и намалява преките чужди инвестиции. Вместо това
ние прегледахме собствеността на 750 юридически лица
и смятаме инвестициите на фирми, чийто краен собственик е в САЩ, за американски”, обясни пред “24 часа” Лъчезар Богданов, главен икономист в ИПИ.
При канадските инвестиции двете метологии показват още по-големи разлики. Според изчисленията на ИПИ техният действителен размер е 1,31 млрд. лева, докато според данните на БНБ е едва 90 млн. лв.
Значителен ръст на щатските инвестиции у нас се отчита през последните години. В сравнение с предходното подобно изследване на ИПИ от 2016 г. броят на американските компании у нас се увеличава с 31%, а на заетите в тях - с 43%, за да стигнат близо 41 хиляди души в края на 2021 г. Самите инвестиции, направени от тях, се увеличават с около 1 млрд. лв. през този период, или с 23%, се посочва в доклада.
Няма нито един сектор от икономиката у нас, в който има американски фирми и нито една община, в която те са установени и
заплатите в тях да не са по-високи от средното
за страната и за общината, се посочва в доклада. На практика годишните брутни заплати на заетите в тези фирми са над два пъти по-високи от средните за страната.
Според доклада най-силно е влиянието на американските компании у нас на регионално ниво. По принцип най-много от тях като брой оперират в столицата, но поради мащабите на столичната икономика влиянието им е сравнително ограничено. Но в 11 други общини техният бизнес представлява близо половината от цялата икономика на общината, а заплатите са поне двойно над средните за съответната община.
Според доклада търговията между България и САЩ се е оживила особено след 2020 г., като
това се дължи на увеличения внос на втечнен природен газ от САЩ
за Европа и нашата страна, след като Русия спря газа за континента. Докато в периода 2013-2018 г. вносът от САЩ у нас се е движел между 250 млн. и 400 млн. щатски долара годишно, през 2022 г. той е вече 834 млн. долара. Износът от България за там от средно 404 млн. долара годишно през предходното десетилетие през 2022 г. е вече 1,1 млрд. долара.
“Тези впечатляващи данни носят нов прочит за значимостта и дългосрочните взаимоотношения в редица области между САЩ и България. Обаче други наши данни, доклади и нашият опит в камарата показват, че този ръст би могъл да е още по-голям, ако в България се прилага в по-голяма степен принципът на върховенството на закона, премахне се ненужната бюрокрация и обществените поръчки в редица сектори станат по-прозрачни. Ние сме готови да работим заедно, за да направим България едно по-добро място за инвестиции и за нейните граждани”, посочи в приветствието си Оливие Маркет, президент на Американска търговска камара в България.
“Кабинетът е по-стабилен, отколкото се вижда по медиите
в една предизборна ситуация. Ще се сблъскваме с интереси, но ще ги поставяме в определени рамки. Голямото мнозинство в Народното събрание и голямото мнозинство от българския народ подкрепя правителството и съм сигурен, че можем да реализираме общите цели”, каза премиерът акад. Николай Денков. “Основната цел на правителството е да се интегрираме през следващите години напълно в европейските и евро-атлантическите структури. Приоритетите ни са Шенген, влизането в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, в еврозоната и сътрудничество с ЕС и със САЩ”, каза в приветствието си премиерът.
По-голямата част от събитието протече при затворени за медиите врати, като според присъствали най-много въпроси са били зададени на финансовия министър Асен Василев.