Стотици търновци и гости на града за дългия уикенд посрещнаха на гара Трапезица княз Фердинанд и се потопиха в събитията около обявяването на независимостта на България преди 115 г. Те бяха представени от актьори на Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов", Националния военен университет, дружество "Традиция", ентусиасти. Сред тях в ретро костюми и с бастунчета бяха зам.-кметът на Велико Търново Нейко Генчев и дизайнерът Атанас Парушев.
"Моята роля е абсолютно лична. Влизам в този образ, за да съпреживея един от най-великите български моменти. По някакъв начин искаме да покажем, че тези узи, за които говори Александър Малинов и които отхвърляме, са оковите, които ни свързват с азиатщината. Българската интелигенция винаги се е стремила към културна Европа, към която принадлежи от хилядолетия", обясни Нейко Генчев.
В площадното пространство имаше оркестър, военна рота, файтон, писар и дори фотограф. Търновски госпожи с воалетки и капели, стояха в очакване до момичета в селски сукмани. Арка от зеленина допълваше тържествеността на момента.
Царският влак „Корона Експрес“ пристигна на гарата точно в 9,29 ч. Свирката на парния локомотив прикова вниманието на множеството минута преди това. От автентичния вагон салон на цар Борис III слязоха князът, председателя на парламента Христо Славейков, министър-председателят Александър Малинов и министрите. Фердинанд бе посрещнат с военен строй, а оркестърът засвири "Шуми Марица". След това князът бе приветстван от тогавашния търновски кмет, с когото обсъдиха по какъв начин ще обявят независимостта. Преди това на зрителите бе припомнена хронологията на знаменателния акт.
В нощта срещу 22 септември 1908 г. министър-председателят посреща княз Фердинанд I на военния параход „Хан Крум“ край Русе. Оттам цялото българско правителство и князът поемат към Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Там Малинов написва на ръка манифеста за независимостта, под който се подписват Фердинанд и министрите. Князът прочита Манифеста в Иван-Асеновия храм "Св. 40 мъченици" във Велико Търново.
В театрален вариант обаче той прозвуча още на гарата, а Малинов и Славейков помолиха Фердинанд да приеме титлата цар на българите.
"Да живее свободна и независима България! Да живее българският народ!" Финалът на манифеста за отхвърляне на всички зависимости от Османската империя бе посрещнат с аплодисменти и викове "ура".
Цар Фердинанд I се отправи с файтон към "Св. 40 мъченици", като приветстваше поданиците си. Те пък обсипаха пътя му с цветя.
"Довели сме децата, за да видят част от историята. Малко са моментите като този за реално преживяване на събитията. Беше прекрасно.
Ние сме българи, гордеем се с историята си. Децата ни са с царски имена- Борис и Пресиян. Довели сме ги за да видят какво е било", казаха сем. Григорови от Велико Търново.