Пълна зала, нестихващи аплодисменти и украинската посланичка на премиерата на "Хага" в Народния театър
Холивудската звезда Мария Бакалова се просълзи на постановката "Хага" на режисьора Галин Стоев на пиесата на Саша Денисова в Народния театър, чиято премиера бе на 19 септември.
"Самата аз написах пиесата, а сега плаках на нея. Галин ме направи Шекспир", каза след представлението авторката Саша Денисова. Впечатляващ е трагическият мащаб на режисьора, каза още тя.
Това е третата постановка в света на пиесата, посветена на войната на Путин в Украйна. Преди това е поставяна в Познан, Полша, и в Бостън. И даже текстът се променя в движение. Последната поправка била след смъртта на Евгений Пригожин. Неговата роля на сцената на Народния театър се изпълнява от Юлиян Вергов. Самият Путин бе изигран от актрисата Радена Вълканова, а Васил Драганов е Рамзан Кадиров. Впечатляващи роли имат и младата Кремена Деянова като Момичето и Радина Кърджилова като прокурорката от съда в Хага.
Сред публиката бе и украинската посланичка Олеся Илашчук.
След пиесата имаше среща разговор с авторката и режисьора. Именно на нея Саша Денисова разказа как полските актьори в Познан само били чували за хората около Путин, които на практика са реални персонажи в пиесата. Не знаели обаче кой какъв е. Затова Денисова включва в първата част на спектакъла техни монолози, в които всеки се представя. Едновременно с думите на актьорите на екран се прожектираха образите на истинските хора от Путиновото обкръжение.
Пиесата е за европейците, за американците, за целия свят и така става по-лесна за разбиране, обясни авторката.
Сюжетът разказва за войната през фантазия, родена в главата на момиченце, което си играе в руините на познатото си всекидневие, унищожено от бомбардировките. В нея се преплитат елементи от политическата и идеологическа реалност, фрагменти от документални военни истории и семейни трагедии. Главната героиня - Момичето, си представя как Путин заедно с хората си е изправен пред съда в Хага и то самото измисля какви да са екзекуциите на военните престъпници.
Идеята за образа на Момичето хрумва на Денисова в театрална лаборатория в Полша, в която участват украински деца. Те самите разказвали на авторката без емоции. Едното дете й обяснявало как е бил бомбардиран любимият му пазар, откъдето дядо му купувал извара. Така Момичето става събирателен образ, а зад всяка негова реплика се крие конкретен образ, каза Денисова.
"Плача не защото съм написала пиесата, а защото познавам децата", обясни авторката.
Украинката Саша Денисова прави социален и политически театър в Москва, когато войната започва. Тогава тя напуска руската столица. По думите й нямало как да остане в страна, която бомбардира майка й и баба й.
Спектакълът, продължил 2 часа и 10 минути, изправи публиката на крака и предизвика дълги аплодисменти, непрестанни викове "Браво" и сълзи в очите.