Показали сме ясно в какво ги подкрепяме, реагира Делян Пеевски
ПП-ДБ обаче отричат партньорство с движението, Настимир Ананиев обвини ГЕРБ, че му подарили шефове на парламентарните си комисии
ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са “реална коалиция”, макар и да нямат разписано споразумение, а ДПС на практика е част от нея.
С това обяснение Бойко Борисов официализира управленския формат - нещо, което досега партньорите в (не)коалицията, както самият лидер на ГЕРБ избра да нарича “сглобката”, избягваха да назоват.
За “некоалицията”... то започва да става смешно за хората, защото по-реална коалиция няма как да бъдем. Нямаме споразумение, носе чувстваме отговорни, защото сме гласували за това правителство, да станат тези хора министри.
Това заяви Борисов пред репортери на старта на извънредното парламентарно заседание.
За споразумение или документ, който да уреди отношенията между двете формации, се говори още преди встъпването в длъжност на ротационния кабинет “Денков-Габриел”. 4 месеца по-късно такова все още липсва въпреки уверенията на акад. Денков, че на ГЕРБ е пратен вариант и чака одобрението им. Всъщност от самото начало ПП-ДБ отказаха да подпишат документ с ГЕРБ и започнаха да говорят за
“механизъм, който да регулира ситуацията
и вземането на решения”, както и кадровите назначения. Макар и неписан, този механизъм се следва и с Мария Габриел сме екип при избора на зам.-министри и областни, увери на няколко пъти Денков, когато Борисов протестираше, че никой не ги пита. Иначе премиерът още в началото на август съобщи, че “има подготвен първи вариант на управленския механизъм между ПП-ДБ и ГЕРБ, който е предоставен на политическите лидери и доколкото знам, го разглеждат”.
Последната развита от Денков теза пред “24 часа” и в тв интервю в навечерието на 100-те дни на правителството бе, че настоящата парламентарна сесия до Нова година ще покаже може ли ГЕРБ и ПП-ДБ да изградят доверие и заедно да работят по договорените приоритети. “Ако променим конституцията и приемем замислените промени в закони, може да се говори за това. Вторият начин е коалиционно споразумение, което да подпишем”, обясни той.
Реално повече отекна признанието на Борисов от вторник, че третият партньор де факто е ДПС.
“На практика
- да”,
бяха точните думи, с които той отговори на въпрос дали и движението е част от управленската “некоалиция”.
Каквото ги подкрепяме, сме го показали, ясно сме го изразили, коментира Делян Пеевски. Всички важни за управляващите решения минаха с гласовете на ДПС - от помощта за Киев през пристанището на “Лукойл” до падането на забраната за внос на украинското зърно. На ДПС се разчита и за реформата в конституцията и службите.
Признанието му обаче първо срещна мълчание откъм “Промяната” и ДБ, а четири часа по-късно - и отричане чрез изявление на депутата Настимир Ананиев. От съпредседателите на формацията коментар през деня нямаше.
Не мисля, че ДПС участва в коалицията,
освен ако ГЕРБ не работи с тях, тъй като видяхте, че много от комисиите, които се полагаха на ГЕРБ, бяха дадени на ДПС, каза Ананиев в кулоарите на Народното събрание. Така той направи препратка към това, че миналата седмица ДПС оглави още три комисии, които бяха останали без шефове - по политиките за българите в чужбина, за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество и тази по туризъм. Движението държи още 5 ключови (от общо 25) постоянни комисии на НС, сред които бюджетната и икономическата.
Ананиев оспори и констатацията на Борисов за реална коалиция, защото нямали споразумение, а само законодателна и управленска програма.