Тя отправи остри критики към финансовия министър, определи земеделския като слаб и неопитен, но отстраняването му нямало да реши проблемите на сектора
"Оказва се, че има 2 млн. тона нова продукция и над 600 000 тона резерв от миналата година. След като българското правителство знае, че има натрупани стоки в складовете, защо не предприе мерки за бързо намиране на нови пазари?“. Този въпрос отправи в предаването "На фокус" по Нова телевизия бившият заместник-земеделски министър и дипломат Меглена Плугчиева.
"Забраната за внос на украинско зърно беше правилна. Това е не само мое мнение. Виждате реакцията на Полша, Унгария, Словакия – те няма да се съобразят с решението на ЕК. Унгария заяви, че само ще разреши транзитни коридори, в резултат на което се появиха остри реакции от Австрийска страна. Мотивите на ЕК бяха да се разрешат хуманитарни коридори, така че зърното да стигне до Африка, до Судан, Йемен. Оказа се, и по мнение на Австрия, че тези селскостопански продукти остават в Европа, в ЕС. Зърното остава в Нидерландия, Италия, Белгия", посочи тя реакциите на други държави в ЕС.
“Министърът на земеделието е още неопитен, липсва му и политически опит”, гласи оценката й за министър Кирил Вътев. Тя обаче уточни, че ако той бъде отстранен, това няма да реши проблемите. "Лошо е, че падна ветото за забраната за внос на украинско зърно. Това не е първото решение на ЕК, м.г. нашият селскостопански сектор беше засегнат, компенсации бяха обещани, но така и не дойдоха. От година и половина сме в условията на война”, каза Плугчиева.
Относно думите на финансовия министър Асен Василев, че забраната за внос на украинско зърно е ощетила хазната с 146 млн. лв., тя каза, че секторът е субсидиран, ние сме страна членка на ЕС и това са правилата на Общата селскостопанска политика. “Нашите зърнопроизводители владеят огромни площи, но това не е вината на тези хора, те се възползват от правилата на общата селскостопанска политика“, смъмри тя министъра.
Плугчиева се ядоса и от думите на съпредседателя на ПП Кирил Петков, че разрешението на вноса от Украйна ще намали цените на олиото и хляба. "Дали Полша, Словакия, Унгария не желаят по същия начин да намалят цените за техните граждани, след като отказват да се съобразят с решението на ЕК? Има някакво несъответствие. Не вярвам в изнесените данни. Вносът от Украйна е без мита, без квоти, а европейската селскостопанска политика е силно регулирана и изискванията са изключително високи към всички земеделски стопани. Няма гаранции, няма контрол“, категорична бе тя. И определи като грешка думите на премиера акад. Николай Денков, че зърнопроизводителите се държат като терористи са грешка. Според нея срещата е трябвало да стане преди да се вземе решение за падане на забраната.