С тържествено посрещане от представители от българското национално малцинство в село Големо Острени започна посещението на вицепрезидента Илияна Йотова в Албания. Тя е там в навечерието на първото преброяване в страната от признаването на българското малцинство през 2017 г. Там тя се срещна с кмета на града Фестиме Миештри и други представители на местната власт, които посочиха проблемите на селото и общността. Според кмета най-големият проблем е напускането на младите.
„Основният проблем, който води до напускането на хората, е липсата на инфраструктура. Освен пътя, по който минахме, има още един път, който минава по границата от другата страна и е 21 км. Ако той бъде направен и бъде достъпно селото, бихме се превърнали в туристическа атракция“, обърна се Миештри към вицепрезидента Йотова.
„Видях, че в програмата ви е включена с вицепремиера г-жа Белинда Балуко, която отговаря за инфраструткурата. Тя отговаря за нашия регион. С нея имаме много добри отношения, безкрайно много ми е помагала. И би било много добре, ако по същия начин лобирате, за да може районът ни да получи по-голямо финансиране от държавния бюджет на Албания“, каза още Миештри. И допълни, че по отношение на образованието и здрвеопазването в региона могат да се справят със собствени усилия.
„Аз съм единственият представител на местната власт с български документи и паспорт, затова с всички сили ще се опитам да помогна за добрата комуникация.
От своя страна вицепрезидентът благодари за топлото посрещане и отбеляза, че са направени важни крачки откакто българската общност е призната в Албамния. Именно Илияна Йотова е първият български държавник, който посети странта непосредствено след признаването на българското малцинство през 2017 г.
„Вие сте забелязали, че имаме изключително активни представители на българската общност тук в Албания. Хора, които са достойни граждани на вашата страна, и които са естественият мост между двете страни. Освен с вашия вицепремиер ще имам среща с вашия президент, както и с председателя на албанския парламент. И бъдете сигурна, че ще разкажа за всички ваши проблеми тук и в мое лице може да виждате силно лоби“, обърна се Йотова към кмета и жителите на селото.
Тя заяви, че в лицето на премиера Еди Рама има голям съюзник, както и че има голямо желание за играждане на българско съботно-неделно училище в селото, за да могат младите хора да изучват по-добре българския език.
„Днес богатство е всеки един език и това е много важно във вашия реален път към членство в ЕС“, каза още Йотова.
Тя заяви, че в лицето на премиера Еди Рама има голям съюзник. Имаме и своето желание за
И пожела по-успешни резултати по отношение на образованието, както за възможността за специализации на младите хора от двете страни, така и за самите връзки между университетите. Във връзка с предстоящото преброяване в страната тя припомни, че то е първото, откакто са признати българите за малцинство през 2017 г.
„Сама знаете, че в успешния път за присъединяването към ЕС е изключително важно да се спазват правата на малцинствата и да се подсигуряват условия за изучаване на майчиния език, да се запазват традициите и обичаите и да имат всички права, така както имат всички останали граждани на Албания. И да бъдат убедени всички, които са от български произход, че те са достони граждани на своята страна“, заключи Йотова.