Подземен храм, използван многократно в древността, е открит в югоизточния сектор на Голямата могила до Пловдив, която се проучва вече три години. С находката археологът доц. Костадин Кисьов запозна зам.-кмета по културата Пламен Панов.
Съоръжението е в основата на могилата и е дълго 10 метра. Според ръководителя на разкопките то е уникално и се състои от две помещения - правоъгълно и квадратно, като второто е изцяло проучено. То е 4 на 4 метра, а правоъгълното е дълго 6 м и широко 3 м.
"Цялото съоръжение представлява храмова постройка с двускатен покрив от гранитни трегери и плочи от найс. Самият покрив е изцяло срутен от натиска на могилния насип", обясни доц. Кисьов. По думите му входът още не е разкрит.
Става въпрос за примитивно изпълнена конструкция от речни камъни и квадри от бигор, както и мраморни, които са преизползвани.
На този етап е намерен глинен съд и кости от пернати животни, както и останки от огнище. Намереният съд се датира от II - I век преди Христа, когато запада икономиката и културата на елинистическата епоха. "По всичко личи, че строителството е изцяло тракийско. А доказателство за храм е фактът, че няма останки от погребение. Голяма част от трегерните плочи са силно опушени, което говори, че за осветление са ползвани факли или лампи със зехтин. Засипан е, когато е спрял да функционира", обясни доц. Кисьов. По думите му стратиграфията на могилата показва, че е възможно да има второ съоръжение в непроучената северна част от могилата. По тази причина разкопките ще продължат и догодина.
Самата могила е с диаметър 70 м и височина 10 метра.