ИТН се обяви срещу промените, но Гроздан Караджов подписал правилата, по които да премине процедурата
Промените в конституцията, внесени от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, ще бъдат задвижени след 6 октомври. Преди това трите формации ще се захванат с Инспектората към ВСС. Старт на процедурата по промяна на състава му бе обявен в сряда от Делян Пеевски, който е автор и на конституционните текстове на ДПС.
Заради нарязаната Дебора от Стара Загора Пеевски поискал инспекторатът да провери действията на магистратите, включително и защо първо престъплението беше квалифицирано като лека телесна повреда. “Възмутен съм. Получих отговор, че нищо не могат да направят на съда и нищо не е нарушено. Как си го представяте - видяхте това момиче”, обяви Пеевски в кулоарите на парламента.
В отговор от Инспектората на ВСС напомниха, че нямат право да проверяват съдебните актове. Съдиите били спазили закона.
Инспекторатът отдавна трябваше да бъде сменен, защото мандатът му изтече преди повече от 3 г. За избора на главен съдебен инспектор и инспектори са нужни 160 гласа. Затова и нито един от кратките парламенти, които се изредиха през последните 2 г., не се нае да започне избор. Конституционният съд се произнесе, че този инспекторат действа, докато депутатите излъчат нов.
Още месец ще се забави стартът на промените в конституцията, стана ясно, след като и Пеевски, и съпредседателят на ПП Кирил Петков обявиха, че това ще стане първата или втората седмица на октомври. Шефът на конституционната комисия Радомир Чолаков от ГЕРБ пък уточни, че дебатите по проекта ще започнат след 6 октомври. Преди това трябва да минат обществените обсъждания по темата, а Венецианската комисия, с която ще се срещнат депутатите този петък, ще излезе със становище по предложените промени. Още не е изтекъл и едномесечният срок, който трябва да мине след внасянето на промените - заради депутатската ваканция той е 30 септември.
ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС внасят проект за правилата, по които да се гледат измененията. Подписан е и от Гроздан Караджов от ИТН, въпреки че съпартийката му Павела Митова обяви, че няма да подкрепят измененията. Срещу реформата са още БСП и “Възраждане”.