„Делът на обреди от традиционната българска сватба – менче, носии, здравец, песни, танци и др., в съвременния сватбен ритуал все още е много малък. Това е опитът ни в Добрич, но и колеги посочиха същия проблем”, съобщи Румена Маринова, председател на Сдружението на обредните домове в България, директор на Обредния дом в Добрич, на националната годишна среща на обредните домове в България, която се проведе в „Двореца” в Балчик. Тя добави, че тенденцията за сключване на бракове нараства, което са потвърдили и от други обредни домове. „В Добрич се увеличава броят на изнесените сватбени ритуали”, добави Маринова.
На култовото място в „ Двореца” – в Нимфеума, където се правят правят бракосъчетания на двойки от цял свят, вместо презентация на тема “Трансформация на българската сватба - преди и сега”, заради Деня на национален траур миналия петък, бяха представени три танца – добруджански, варненски и шопски, от ученици от средно училище „Св. Климент Охредски” в Добрич от ХII клас – професия „Танцьор” с хореограф-педагози Гергана Димитрова и Светлин Куцаров. ”В „Двореца” досега са направени 13 кръщенета и 39 сватбени ритуала. Има записани ритуали за бракосъчетания през септември, дори и през октоври. Започнаха и заявките за сватбени ритуали за следващата година. Двойки от Америка, Канада, различни страни в Европа избират „Двореца” за бракосъчетание”, съобщават от културния център.
«Обичаят «сватба» претърпява през годините много ограничения към откъм традиционната обредност.Богатата носия на младоженеца с годините се заменя от черния костюм. Носията и булото на младоженката са били червени, сега са заменени от бялата рокля и белия воал.Неизменна част от традиционните сватбени обреди са хлябът и виното. Хлябът е запазен, виното е сменено с празничното шампанско. На сватба не може без кръстници или кумове, но сега те се канят, а не се калесват, както е било. Кръстниците са неразделна част от сватбения ритуал, който е запазен и досега. В последните няколко години в съвременната сватба започнаха да се завръщат традиционни обреди и атрибути – менчето, китката здравец. Има и младоженци, които на сватбения ден са в български национални носии, има връщане връщане към балгарската национална традиция, към въвеждане на кратки фолклорни изпълнения», каза Гергана Димитрова.