Първият "Празник на лютеницата" в община “Марица” привлече стотици посетители в културно-информационния център “Малтепе” край село Маноле. Те опитаха вкусната домашна лютеница по местна рецепта, а шеф-готвача Ути Бъчваров превърна приготвянето ѝ в атракция, съобщиха от общината.
На празника се роди идеята за собствена марка на традиционния български специалитет, произведен в “Марица” - “Бяла Стана”. Името измислиха кметът Димитър Иванов и жените от фолклорния състав “Манолски славей”, а Ути стана първият производител на местната марка. „Празникът на лютеницата“ създаде и книга, запечатала най-добрите рецепти от 19-те населени места.
Събитието стартира в ранни зори, когато Бъчваров и неговият екип започнаха приготвянето на лютеница от 60 кг печени чушки, 20 кг домати, 10 кг доматен концентрат, 30 кг моркови, същото количество лук, 20 литра олио и 10 кг захар и подправки, сред които 1 кг сладък червен пипер, сол, чесън, кимион и др.
Отличителна черта на всички продукти за традиционния български специалитет бе, че са местно производство. Зеленчуковата смес къкреше в част от истински ретро локомотив от 1907 г., приспособен като огромна тава. Паралелно с лютеницата, майсторите-хлебари в двора на „Малтепе“ замесиха и опекоха вкусен хляб в глинен съд – подница, така, както са го правили древните жители на Тракия.
“Днес полагаме началото на една традиция за дълги години напред. Събрахме рецепти от 19-те села в селищната система за приготвяне на домашна лютеница. Всички семейства в община “Марица” правят това българско ястие в домовете си всяка година. Знам, че инвестиционните проекти са важни, но особено значение за мен имат тези, които утвърждават традициите и ни връщат към изконните за българите обичаи”, посочи Димитър Иванов, който откри празникът.
Шеф-готвачът похвали местните зеленчуци и подчерта, че е горд, че именно той слага началото на подобна значима традиция. “Нашият екип идва за втори път в Маноле и забелязваме, че хората тук държат на миналото, но и гледат напред. Много съм щастлив, когато се полагат основите на нещо, което ни връща към корените и ни дава автентичен кулинарен адрес в света”, изтъкна Ути Бъчваров.
Веска Кирова от Царацово и Нина Ганчева от Рогош спечелиха наградите на конкурса за най-вкусна домашна лютеница, в която участваха 9 производители. След дегустация на сляпо, журито в състав Димитър Иванов, Ути Бъчваров и кметът на Маноле Йордан Енев единодушно присъди призовите места на двете жени.
Зрителите и гостите се насладиха на богата фолклорна програма, в която взеха участие самодейните състави на селата Маноле, Рогош и Трилистник. Десетки хора се спряха пред сергиите от изложението на местни домашно приготвени продукти, традиционни храни и художествени изделия от региона и бяха очаровани от вкуса на домашния мед, сладката и всякакви деликатеси от местни производители.