През юли за първи път от поне половин година търговците на храни у нас отбелязват реален ръст на продажбите. Техните обороти са били с 8,7% по-високи, отколкото през същия месец на миналата година, сочат данни на НСИ, публикувани в петък.
Инфлацията за същия период е 8,5%, т.е. освен на по-високите цени ръстът в продажбите се дължи и на по-големите обеми на продадените храни и безалкохолни напитки, макар че разликата е съвсем малка.
Данните показват, че за същия период има и ръст от 3,9% на годишна база на оборотите на търговците на битова техника и мебели. Но в условията на инфлация
причината за това са по-скоро по-високите цени, а не обемът на продадените стоки.
Ограниченията в потреблението, които са си наложили българите, продължават с пълна сила за всички останали стоки с изключение на онлайн продажбите (виж инфографиката). Оборотите от продажба на облекла и обувки са с 8,3% по-ниски спрямо година назад, на компютри и телефони - с 4,9%, а на лекарства - с 2,8%.
Оборотите от продажби на горива са намалели с 0,6% за последната година, но при тях обяснението за този спад е в по-ниските цени. Средната продажна цена на автомобилните горива през юли 2023 г. е с около 20% по-ниска, отколкото през юли 2022 г., т.е.
няма никакво намаление на реалните продажби, а напротив - увеличение
За юли НСИ отчита също доста голям спад на промишленото производство - с 11,5% в сравнение с година по-рано. Той се дължи най-вече на енергетиката и добивната промишленост, но също така и на реален спад в производството на редица стоки. При тютюневите изделия например има над 50-процентно намаление спрямо година назад, на мебели - над 22% спад, на текстилни изделия - 29%. Ако се изключи машиностроенето, във всички останали производства има спад на годишна база, и то значителен.
Вече втори пореден месец строителството също върви надолу
Започналото изпълнение на проекти от новия програмен период ограничава спада в инфраструктурното строителство само до 0,2% на годишна база, но при строежа на сгради намалението спрямо година назад е с 3,8%, при това трендът надолу продължава вече няколко поредни месеца.