Религии, античност, християнството и езическото са закодирани в платната на Вълчан Петров. Картините му са уникални и закачливи и продължават да удивляват съвременния зрител. Неизменно в тях присъства човекът и богините. Авторът разказва една прекрасна приказка за света, каза при представянето изкуствоведът Любомир Мечков. Художникът е изключително взискателен към детайла, към дребните неща и въпреки това картините изглеждат монументални.
Те ни пренасят в един одухотворен свят с прекрасната история на човешките страсти и човешкия живот.
Вълчан Петров благодари за благородните усмивки на приятелите от Монтана и поясни, че се радва творбите му да не остават затворени в складовете, а да ги виждат хората и да започнат собствен живот.
„Поне трима художници от това поколение заслужават определението “гениални". И това са Атанас Яранов, Димитър Казаков и Вълчан Петров. И при тримата една мощна идея минава през цялото им творчество и през целия им живот. И при тримата художественото своеобразие на формата ги поставя извън всички художествени движения и школи на времето..." . Думите са на Владимир Свинтила - арт критик.
Експозицията на Вълчан Петров бе открита на националния празник 6 септември и ще остане в художествена галерия „Кирил Петров“ до 18 септември.. Кметът Златко Живков обяви,че авторът ще бъде номиниран за почетен гражданин на Монтана
Роден в град Хисар, Вълчан Петров е завършил художествена гимназия и художествена академия, специалност стенопис при професорите Георги Богданов и
Мито Гановски в София. От 1979 г е член на СБХ . Бил е преподавател в художествена гимназия, Пловдив и директор на Държавна художествена галерия, Пловдив. От 1993 е художник на свободна практика
Организирал е самостоятелни изложби в 1976 – Монтана, Пловдив, Малта, Антверпен, Белгия, Женева, Швейцария, , Унгария и др.
Други участия в Торонто, Канада, Франция, Вашингтон, САЩ, Италия , Гърция и др.
Вълчан Петров е носител на множество престижни награди в Италия, Франция, Швеция, Канада и др.
Има над 15 фрески, мозайки и керамики в различни градове в България и един в Пескара, Италия Негови работи са собственост на колекциите на Национална галерия-София, Градска галерия-София и Градска галерия- Пловдив Шестнайсет галерии на Български градове притежават също негови творби.
Творби на Вълчан Петров са собственост на музеи и частни колекции в : Мексико, Бразилия, Франция, Великобритания, Белгия, Холандия, Полша, Чехия, Сърбия, Унгария, Германия, Испания, Италия, Австрия, Швеция, Португалия, Русия, Литва, Канада, Турция, Малта, Гърция, Япония и Щвейцария. На биенале „Тенец“ през 2021 година спечели награда с творбата си „Сезоните на бай Йордан“, посветена на самобитния писател Радичков.