От векове на това място идват най- малко сто фамилии от България и чужбина и правят курбан за здраве и благоденствие.
Негово Високо Преосвещенство видинският митрополит Даниил отслужи тържествен водосвет сред останките на манастира, пременен с расо с чипровски мотиви, изтъкано от изкусната майсторка Севка Бардинска.
Пътят е асфалтиран през 2019 година, мястото е снабдено с електричество и вода. Градът е спретнат и чист, над 90 процента от водопроводите са подменени, а улиците ремонтирани, каза кметът Пламен Петков. Според него чипровчани са задружни и не продават къщите си, връщат се, поправят ги, за да са китни и приветливи.
Гушовският манастир" Свети Архангел Михаил" се намира се на около 7 км югозападно от Чипровци. Според местната легенда преди векове в началото на септември хората са ходели в планината при манастира, а от Балкана слизал елен - Гушовец , наричали го така заради бялото петно на шията и гърдите му. Хората го чакали да си почине и да пие вода и го принасяли в жертва. Веднъж еленът закъснял и хората не го оставили да почине, нито да пие вода и го принесли в жертва. След този ден никога повече от Балкана не слязъл елен
Манастирът е бил опожарен след трагичния развой на Чипровското въстание през 1688 г. В балканския град Чипровци е уредена и документална изложба за историята на честванията на празника.
"Изложбата "Памет за Чипровското въстание 1688 година" представлява една ретроспекция чрез документални свидетелства на честваните в миналото годишнини от избухването на въстанието, като се започва от 1938 година, когато е отбелязана 250-годишнината и стигнем до наши дни. Целта, която си поставихме с тази изложба е да покажем как през годините тачим паметта на всички знайни и незнайни участници в това въстание.", обясни Ангелина Емилова от Държавния архив в Монтана.
В експозицията могат да се видят и копия на документи, които са били включени в изложбата "България и българската история в архивите на Ватикана и Ватиканската апостолическа библиотека 15-18 век", която е била изготвена през 1988 година.