- Така медиците в двата филиала на “Югозападна болница” ползват отпуските си
- През август само 6 лежащоболни са били преместени с линейка на 20 км. Крие рискове, не трябва да се повтаря, коментират хората
- В двата града пътуват за преглед не само през лятото - в единия град е кардиологията, в другия - инфекциозното
Иновативен летен режим на работа въведоха в “Югозападна болница”, която има два блока - в Сандански и в Петрич. През първата половина на август работеше само филиалът в Сандански, а след това, на ротационен принцип, този в Петрич.
“Това се наложи, защото медиците имат доста неизползвани отпуски и колегите се нуждаят от почивка.
По време на пандемията почти не са почивали
Всички са претоварени и както всеки човек имат нужда да се възстановят. И предишни години сме правили такава ротация за някои отделения. Няма проблеми за пациентите. Вярно е, че хората са свикнали денонощно да имат на разположение лекари, а сега трябва да се разкарват 20 км. Но при преумора на лекарите може да се стигне до спад в качеството на работата”, коментира Димитър Захариев, началник на административния отдел на “Югозападна болница”.
През лятото пациентите за хоспитализация били много малко и ке появил удобен момент за изчистване на отпуските. Няма планови операции или пък грипна вълна, както през зимата, когато всички медици са на крак. Анализ показал, че през летните месеци местата само в единия филиал са достатъчни, за да поемат пациентите. Сега например
в отделението по неврология в Петрич има само 4-ма пациенти при 20 легла
“Болницата изпълнява изискванията на НЗОК за минимален брой лекари в отделение и на двата адреса. Ако обаче изискването е за четирима лекари в отделение и двама от тях са в отпуск, тогава отделението не може да функционира в пълен обем, а и падаме под изискванията на касата. А по закон лекар, сестра или санитар имат право на отпуска. Нямаме недостиг на медици, защото иначе касата не би сключила договор за клиничните пътеки. В същото време винаги имаме нужда от още лекари и сестри. Никого няма да върнем, ако дойде. Община Петрич има договори със стипендианти студенти и специализанти, така че ги очакваме при нас”, допълни административният шеф.
Категоричен е, че пациентите на болницата от четирите общини - Сандански, Петрич, Кресна и Струмяни, не били лишени нито за момент от болнична помощ. И в двата филиала има лаборатория, както и образна диагностика за различни изследвания. Когато едната затвори, отваря другата.
Прехвърляне се наложило на 17 август, когато затворил филиалът в Сандански. Тогава с линейки до Петрич са били транспортирани 6-ма пациенти - по един от хирургията и родилното отделение, двама от травматологията и майка с дете от детското отделение. Те били единствените останали хоспитализирани.
Такъв ротационен график на ползване на отпуски през лятото е имало и в предишни години. Тогава е правен поотделно за тези отделения, които ги има и в Сандански, и в Петрич - като хирургията например. През август пациентите трябвало да пътуват - разстоянието между Сандански и Петрич е около 20 км. Това обаче е ставало и без графика за отпуските, защото някои отделения ги има само в единия град, други - в другия. В Сандански например има кардиология и очно отделение, в Петрич - не. В същото време инфекциозно отделение е в Петрич. В двете бази на “Югозападна болница” има общо 22 отделения.
През августовската ротация останали да работят непрекъснато и
не са били затваряни отделенията по хемодиализа в двете бази
Хората са свикнали да пътуват, но, естествено, има и недоволни. Майка от Сандански останала неприятно изненадана, че детското отделение е затворено. Личният лекар бил в отпуск, но вместо да потърси друг педиатър в града, тя направо отишла в болницата.
В средата на август бабата на кметицата на петричкото с. Коларово Величка Спасова трябвало да бъде оперирана по спешност заради камък в жлъчката. “Баба, която е на 89 г., остана един ден в интензивното в Сандански и после бе преместена в Петрич. Придружи я д-р Бояджиев, който я оперира и съм доволна от грижите, които той положи за нея. Не намирам за логично обаче такова местене на пациенти. Вярно е, че ме предупредиха, когато я приемаха, че ще затварят, но случаят бе спешен. Според мен
такова местене крие големи рискове,
не е нормално и не трябва да се повтаря”, разказа Спасова.
Времето, когато няма пациенти, се използва за ремонти. Направен е ремонт на водопровода и елинсталацията, ревизия на кислородните системи и вакуум инсталациите и др. в Петрич.
Лекува близо 100 000 души от 4 общини
“Югозападна болница” е единствената в страната, създадена след обединение на две общински болници - МБАЛ “Рокфелер” в Петрич и МБАЛ “Свети Врач” в Сандански, през 2017 г. Сега новата болница е с два филиала и обслужва пациенти от общините Петрич, Сандански, Струмяни и Кресна с население около 100 000 души. Първите две общини участват в новото дружество с по 49%, а двете малки имат по 1%.
След реализирането на този иновативен проект новата болница е финансово стабилна, излиза на печалба, увеличава приходите, има и увеличение на заплатите на персонала. Според годишния финансов отчет за 2020 г. за възнаграждения са дадени 11 млн. лв., а година по-късно - 13,3 млн. Печалбата за 2022 г. е близо 94 хил. лв., за 2021 г. - 179 хил. лв., а за 2020 г. - 141 хил. лв.
Извън цифрите обаче е важно подобреното обслужване на пациентите и работа по повече клинични пътеки.
Изключително удобство е разкриването на ТЕЛК и в Сандански, и в Петрич, което улеснява пациентите с увреждания. Преди те трябваше да пътуват до Благоевград. При евентуално отсъствие на лекари от филиала в единия град веднага тяхната работа се поема от другите им колеги, така че пациентите да не остават без квалифицирана медицинска помощ.
Сериозни ремонти са направени във всички отделения в Петрич.
600 хил. лв. са инвестирани за енергийната ефективност на сградата. Неонатологията в Сандански пък вече има ултразвуков апарат - веноскоп, който улеснява поставянето на венозен път на новородените.