Радев обяви инициативата късно в петък от Неделино, но организаторите твърдят, че нямат нищо общо с него
Два дни след като президентът Румен Радев анонсира, че е възможно да се поиска референдум за запазване на 3 март като национален празник, инициативата за това ще стане факт. А в основата ѝ са политици и общественици, някои от които в публичното пространство се свързват именно с държавния глава. И макар инициаторите да твърдят, че акцията им няма нищо общо с президента, веднага се заговори, че тази инициатива ще е преброяване за създаването на президентско движение.
“3 март е червената линия на нашето търпение, която народното движение няма да допусне да бъде заличена”, заяви Радев от Шипка на 20 август. А в петък в Неделино повтори думите си и обясни, че ако се наложи, това може да стане с всенародно допитване. Той бе предизвикан от намеренията на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС чрез промяна в конституцията да сменят националния празник от 3 март на 24 май.
В понеделник политици, общественици, журналисти и олимпийски шампиони излизат в защита на 3 март и ще поискат референдум. Зад инициативата застават бившият служебен министър на спорта Весела Лечева, евродепутатът Петър Витанов и кметът на Калофер Румен Стоянов, който е и председател на Сдружението на малките населени места.
Част от инициативата е и проф. Искра Баева, която бе в инициативния комитет, издигнал Румен Радев и Илияна Йотова за втори мандат на “Дондуков” 2. Проф. Баева уточни пред “24 часа”, че не е сред организаторите, но е получила покана и напълно подкрепя идеята за национален референдум.
Проф. Андрей Пантев, акад. Иван Юхновски и боксьорът Тервел Пулев също са в групата, защитаваща 3 март.
200 хиляди подписа трябва да събере инициативният комитет, за да предложи на Народното събрание свикване на национален референдум. За да е задължен парламентът да го направи, са нужни 400 хиляди подписа. Право на предложение до депутатите има и президентът.
“От известно време събираме съмишленици и възнамеряваме да направим едно широко обединение, което да принуди хората да вземат решение, включително и на референдум. Какъв по достъпен въпрос има за обикновения гражданин, освен този за паметта на неговите предци”, анонсира преди дни Петър Витанов. А намерението на управляващите за смяна на празника нарече некомпетентна идея. “Това е опит да се унищожи паметта на българите, да се подмени и забрави подвигът, който нашите сънародници са направили преди повече от 130 г.”, обясни Витанов. Евродепутатът, който е сред основните критици на соцлидерката Корнелия Нинова и беше изключен от БСП на последния конгрес през февруари, твърди, че инициативата сега няма нищо общо с държавния глава.
Да има референдум за националния празник, поиска преди време и лидерът на ИТН Слави Трифонов.
В края на юли, малко след като ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС внесоха в парламента идеята си за смяна на националния празник чрез промените в конституцията, зам.-председателят на НС Никола Минчев също обяви, че спорът по този въпрос би могъл да се реши с референдум. Всякакъв начин да се търси мнението на гражданите, професионалисти, историци и политици е добре дошъл, заяви тогава депутатът от ПП. А за да оправдае защо съпартийците му не подкрепиха такова предложение на ГЕРБ още в 47-ото НС, той обясни, че тогава те са предложили промяната през Кодекса на труда и без широк публичен дебат.