Наводнен преди години подлез отново се напълни с магазини, търсят се още наематели
Един създаден уж временно преди 13 години пазар в Пловдив не само оцеля във времето, а така се разви и промени, че изглежда много по-различно от просто подредени по някакъв начин сергии за плодове и зеленчуци.
Той е до Гребната база, където през 2010 г. бяха преместени търговците от Четвъртък пазара, докато трае неговият ремонт. Но когато реконструкцията приключи, “временният пазар” до Гребния канал остана и до традиционните щандове със земеделска продукция там вече има 27 големи обекта, нови и естетично издържани.
Пекарна произвежда на място пресен хляб с квас в различни разновидности. До нея има млекарница, където се продават всички видове сирене, кашкавал, извара и т. н. Колбасарница пък предлага пресни месни продукти, направени на място. Отделно е отворила месарница, която се зарежда директно от ферма. “Пилетата му са домашни – опърлени и ухаят на свежо. Яйцата са пресни”, казват редовни клиентки.
В отделен павилион се продават консерви на производствени цени. И там асортиментът е разнообразен според сезона. Вече работи един ресторант, предстои да отворят още няколко. Отделно се продават прясно сготвени храни, гръцки гироси, печени пилета и меса, приготвени на бавен огън. А кафенето е пълно с клиенти, седнали под сенките на освежителни напитки и фрешове.
Всичко това е факт след тежки административни процедури, защото първите стационарни преместваеми обекти са разположени до Гребния канал без разрешителни.
“Държа на законността и всички маси и търговски обекти са поставени там с одобрени схеми и разрешения. И вече това е най-добре развиващият се пазар в Пловдив, с който се гордеем. Откакто направихме и другите търговски обекти, приходите са се увеличили с около 30%”, казва шефът на предприятието “Общински пазари” Запрян Тодоров. Обектът е предпочитан и защото наоколо има много места за паркиране.
Тодоров мечтае в нещо повече от щандове за плодове и зеленчуци да се превърне и емблематичният за Пловдив Четвъртък пазар.
Той беше ремонтиран и вече е покрит, изграден е подземен паркинг. Но плановете за бъдещето му са повече от смели – над сегашната сграда да бъде вдигнат още един етаж и там да бъдат обособени офиси. А ако предприятието бъде преобразувано в търговско дружество, може да се стигне и по-далече – общината да си направи собствен хипермаркет в съседство с масите със селскостопанска продукция.
“За това ще е необходима много голяма инвестиция, но тя ще се изплати”, убеден е шефът на пазарите. В по-краткосрочен план се готви найлоновите стени на Четвъртък пазара да бъдат заменени със стъклени, защото сега се случват кражби – режат найлона, влизат и си тръгват с домати и краставици.
Добре се развиват и 10-те пазара в районите „Централен“, „Тракия“, „Северен и Източен“. Намалява единствено броят на заетите сергии на Понеделник пазара.
“Районът там очевидно не е атрактивен за търговците, затова и имаше планове зоната да стане паркинг. Но решихме, че това е стар пазар и трябва да си остане място за продажба на плодове и зеленчуци”, казва Запрян Тодоров.
Хипермаркетите откраднаха част от клиентите на пазарите, ковид кризата също се отрази на този тип търговия, но след отпадането на ограниченията повечето продавачи и купувачи се върнаха. В предприятието дори отчитат увеличение на приходите от наеми с около 110 000 лв. през 2022 г. в сравнение с 2021-а.
В последните години предприятието „Общински пазари“ стопанисва и подлезите, в които има магазини. Ръководството брои за голям успех съживяването на подземното съоръжение до аптека “Марица”. При поройния дъжд на 2 юни 2019 г. то се наводни изцяло, съсипана беше стока за хиляди левове и магазините опустяха за дълго. След това бяха монтирани мощни помпи, за да се справят с водата при нови обилни валежи. Изпочупените витрини бяха ремонтирани и бяха обявени търгове за наемане на помещенията. 8 от 14-те магазина вече работят. В “Общински пазари” се надяват, че примерът им ще се окаже заразителен и ще се намерят наематели и за празните сега обекти, които биха могли да служат не само за търговия, а и за адвокатски кантори например – съдебната палата е на минута от това място. Това има значение не само за приходите – работещите в магазините поддържат хигиената, не се разчита само на служителите на “Чистота”. При наличието на търговски обекти подлезът е по-добре осветен и оттам – по-сигурен. Със същата цел във всички подлези е монтирано видеонаблюдение.
Изцяло заети са търговските обекти в подлезите на “Тримонциум” и до Пловдивския университет, а в съоръжението до паметника на Съединението има само един празен. Последната придобивка в подлеза до “Тримонциум” е магазинът на общинското социално предприятие, в което се продават сувенири, коледни играчки и други, изработени от хора с увреждания.
“Този магазин се ползва безплатно от социалното предприятие, ако имат интерес, ще им дадем помещения и в другите подлези”, казва Тодоров.
Откакто започна изграждането на транспортен пробив под жп линиите, целият район е разкопан, хората избягват да минават оттам и наемателите в подлеза на Централна гара се оплакват от липсата на клиенти.
“Поискаха да намалим наемите им, но решението за това трябва да е на Общинския съвет, не зависи от мен”, обяснява Запрян Тодоров. Но е убеден, че търговията в подлезите има бъдеще и времето й не е минало въпреки строежа на молове и големи магазини.