- Две години шефката на комисията по хазарта мълчала, че бизнесменът искал да я изнасили в кабинета
- Контактувал е с Пригожин и други, санкционирани от ЕС заради войната в Украйна, разкри прокурор Кънев
Договорки с прокуратурата, политици и връзка с убийството на Алексей Петров бяха сред версиите за изненадващото завръщане на Васил Божков в България. Денят петък предполагаше, че мярката му за неотклонение ще се разгледа в събота от дежурен състав в Софийския градски съд, който в този ден е един. За това настояха още на летището в София адвокатите на пасажера от Дубай.
Така започнаха спекулациите, че Божков ще бъде освободен след 24-часов арест. Което не се случи.
Съдия Христинка Колева обяви решението си веднага след последната дума на обвиняемия и дори не се оттегли, за да помисли.
Най-общо аргументите ѝ - има достатъчно данни по разследването, че един от най-богатите българи е извършил престъпленията, за които го обвиняват, но няма опасност да извърши други. В същото време обаче може да се укрие.
Ангел Кънев, който е наблюдаващият прокурор по разследването срещу Божков, се появи в събота с охранителите си от Министерството на правосъдието, които го пазят от април миналата година, когато беше
намерен плик с куршум в кабинета му
През 2021 г. пък Божков беше публикувал негови снимки как излиза от сградата на НАП. След това бяха арестувани приближените на бизнесмена Славчо Марков и Веселин Балтов, в чиито домове се твърдеше, че са открити снимки и биографии на Кънев. След това на Божков бяха повдигнати и обвиненията за 4-те убийства. Част от това дело са Славчо Марков и Веселин Балтов. Отдавна са на свобода. Делото е спряно.
Въпреки че няма общо с хазартното дело, прокурор Ангел Кънев използва руската връзка отпреди десетина години на Васил Божков с актуалния днес покойник Евгений Пригожин, за да убеди съда, че бизнесменът трябва да остане за постоянно в ареста.
Божков е имал преки отношения с руски граждани, като болшинството от тях са свързани с офшорна компания, която пък има общо с обвиняемия по делото Георги Попов. Структурирал е хазартни дружества със значителен финансов капитал, регистрирал е хазартна дейност в Република Грузия, разказа прокурор Кънев в залата и допълни, че Молдова също разследва фирми на Божков за престъпления.
Самият бизнесмен, който попадна и в списъка “Магнитски”, поддържал контакти с няколко руснаци от санкционния списък на ЕС - загиналия в самолетна катастрофа собственик на частната армия “Вагнер” Евгений Пригожин, олигарха Игор Сечин, синът на шефа на “Роснефт” Алексей Гарбер и Адам Милкер.
От компютър на Васил Божков става ясно, че е имал бизнес отношения с Евгений Пригожин и други руски граждани, санкционирани след анексията на Крим, каза на заседанието в събота прокурор Кънев, убеждавайки съда защо Божков трябва да остане за постоянно в ареста.
Разбра се, че “руските връзки” са част от класифицирана информация - кореспонденция на Божков с Пригожин от 2014 г., когато българинът поздравил Руската федерация с анексирането на Крим и пожелал да инвестира там.
От изявлението на прокурора в залата стана ясно, че
Божков притежава 51% от хазартна фирма в Крим,
която била директно свързана с Евгений Пригожин.
Собственикът на частната армия “Вагнер”, която се сражаваше с украинската, загина в самолетна катастрофа в сряда заедно с най-близките си сътрудници. Това се случи два месеца след като Пригожин направи опит за преврат срещу президента на Русия Владимир Путин.
Другите руснаци, с които Божков е контактувал според прокурорския списък, са Игор Сечин, Алексей Гарбер и Адам Милкер.
Ангел Кънев се изненада силно от медийното любопитство по “руската тема”, тъй като той говорил по нея и преди, но журналистите не обърнали внимание. Всъщност това се е случило в края на май 2021 г., когато от Дубай се прибра дясната ръка на Божков Георги Попов и бе пуснат на свобода след гаранция от 40 хил. лв. Според обвинението точно Попов е бил посредник на Божков в контактите с руснаците от санкционния списък на ЕС.
В събота, докато убеждаваше съда защо Васил Божков трябва да остане в ареста, прокурорът Кънев припомни и историята за 10-те хиляди лева, които Божков е плащал всеки месец на Огнемир Митев.
Митев е шеф на Държавната комисия по хазарта от 2014 до 2018 г. Бившият вече държавен служител също е обвиняем по хазартното дело.
През февруари 2018 г. е освободен от финансовия министър Владислав Горанов и на негово място е назначена Мария Филипова
Днес тя е зам.-председател на друг държавен регулатор - Комисията по финансов надзор (КФН).
След като дълго Божков работил добре с Огнемир Митев за покровителство на хазартните му фирми, опитал да продължи и с наследничката му.
До събота се знаеше, че Божков има обвинение за опит за изнасилване, но без да е ясно кой е бил обектът.
То е включено в другото дело срещу него - за 4 поръчкови убийства, или т.нар. криминално дело, както го определи адвокатът му Георги Гатев.
Историята с опита за изнасилване на Филипова стана публична, когато съдия Христинка Колева изчете доказателствата, предоставени по искането на прокуратурата Васил Божков да бъде “задържан под стража”.
Новата (тогава) шефка на ДКХ не вдигала телефона на Божков и отказвала да взема от него обичайните месечни суми. Тогава той я посетил в кабинета ѝ.
Започнал да я опипва, да я целува и опитал да я изнасили, изчете съдия Колева документ на заседанието. Случката е от началото на 2018 г., но Мария Филипова е мълчала за нея в следващите две години. Разпитана е като свидетел по делото, след като Божков напуска страната и вече са му повдигнати обвиненията по хазартното дело.
Сложните му отношения с Мария Филипова разкриват и
публикувани от Васил Божков есемеси между него и Владислав Горанов
Това се случва през май 2020 г. Тогава Божков твърди, че е контактувал с Горанов за бизнеса си.
Като доказателство пуска тяхна комуникация от 24 февруари 2018 г., когато Филипова е току-що назначена.
Като се върнеш от ските, правим срещата, написал Горанов, според скриншотове, публикувани от бизнесмена. Ок, благодаря, отговаря му Божков.
Няма връзка с девойката, пише Божков на 29 март 2018 г.
Ще има. В 12 я видях и получи ценни указания. В 12,30 се разделихме, отговарял му Горанов. А на 29 май му писал: В 17 ч. те очаквам, ако е добре за теб.
Явно по това време е уредена срещата на Божков с новата шефка на Комисията по хазарта, която напуска през април 2019 г.
Тогава Божков още е в България и хазартните му фирми работят с пълни обороти. Наследява я Александър Георгиев. Той също е обвиняем заедно с Васил Божков и беше задържан на 30 януари 2020 г.
Георгиев обаче е съдействал на разследването и е признал, че е покровителствал бизнеса на Божков
Затова и Георгиев е освободен от прокуратурата с парична гаранция от 40 хил. лв.
Божков е публикувал назад във времето комуникация с Владислав Горанов и за този последен шеф на закритата след това комисия.
Комисията ни саботира. Ти ли си казал, или шефът ѝ го прави на своя глава, пита Божков. Комисията е спряла да прави каквото и да било, докато не приключи инспекцията, отговаря Горанов. Датата е 15 януари 2020 г., две седмици преди Божков да отлети за Дубай. Тогава вече облаците над главата му се сгъстяват и институциите започват да проверяват неговите хазартни фирми по сигнали на съдружниците му Боян и Цветомир Найденови.
Това пречи на рутинната работа и няма нищо общо с проверките. Нали го говорихме, продължава чатът на Божков. Ще говоря със Сашо да не смесва нещата, отговорил бившия министър.
Въпросният Сашо и до днес е на свобода като обвиняем. Още при разпитите е признал, че е помагал на Божков да пречи на конкурентите му и да плаща по-малко такси в хазната.
За разлика от него Огнемир Митев лежа 8 месеца в ареста
От август 2020 г. и той е на свобода и чака делото да бъде внесено в съда.
Прокурорът цитира и показания на Екатерина Захариева, разпитана още през март 2020 г. - два месеца след като Божков отлетя за Дубай. Оказа се, че тогава той и Георги Попов са ползвали служебни паспорти, издадени през февруари 2015 г., когато тя беше правосъден министър. В показанията си Захариева е заявила, че тези документи са издадени въпреки забраната.
Божков е бил подслушван по разследванията срещу него, докато е бил в София и в Дубай. От разговорите му, които били обект на проследяване, става ясно, че той е говорил с депутати, от които разбирал докъде е стигнало разследването по делото. В една от беседите бил посъветван бързо да се организира пътуване до чужбина. А прокуратурата установила, че Божков има виза за Русия и Киргизстан, водил бил разговори с хора от различни държави и в Далечния изток.
Досега единственият публично оповестен разговор на бизнесмена беше с депутата Александър Паунов през 2020 г. Лидерът на БКП, който беше в парламента с листата на “Коалиция за България”, отдавна не е народен представител. През 2020 г. прокуратурата разпространи запис на Божков и Паунов, на който двамата обсъждат протестите. През по-голямата част от времето се чува гласът на Божков, който говори за щаб на протеста и за удовлетворението му, че насочвал тълпата със статуси във фейсбук.
Прокурор Кънев не уточни кои народни представители са докладвали на Божков в Дубай как върви разследването.
Публикуваните разговори с Александър Паунов бяха СРС-та по едно от разследванията срещу Божков - за държавен преврат и финансиране на протестите. По него бяха подслушвани стотици българи. В събота стана ясно, че това разследване е прекратено.
Адвокат Георги Гатев:
Няма руска връзка по хазартното дело, службите са знаели, че ще пътува за Дубай
“Това за Пригожин са глупости”, обяви Васил Божков, след като съдът го остави в ареста.
И адвокатът му Георги Гатев се възмути от появата на “руската връзка” и риторично попита извън залата дали това е политически процес.
“Не знам защо тези неща бяха вкарани в делото. 90% от времето коментирахме истории за Крим и войната в Украйна. Отдавна знам, че има секретни материали, но те нямат отношение към делото за хазарта, по което се иска мярка за неотклонение “задържане под стража” за клиента ми и където не става дума за чужденци. Предполагам, че прокуратурата така иска да обоснове опасността да се укрие”, каза Гатев след заседанието.
В емоционална защитна реч вътре в залата той обяви, че съпругата на Васил Божков - Елена Динева, вече не е част от делото за неплатените такси от хазарта.
Тя беше задържана в акцията по хазарното дело с обвинения за престъпление по служба, пране на пари, придобиване и продажба на културни ценности и изнудване.
Лежа в ареста 8 месеца. 17 дни и преди изтичането на максималния срок съдът я освободи срещу 1 млн. лв. гаранция. Елена Динева не ги внесе и остана в килията, за да я напусне, без да внася парите.
Синът на Божков - Антон, плати същата сума за свободата си още в началото.
Това провокира репликата на Божков след заседанието: “Глупави въпроси ми задавате, вижте какво е правосъдието в България”, а във фейсбук страницата му се появи пост: “Правосъдие в България още няма. Има бухалки. Реформирани”. Бизнесменът увери съда, че няма да се укрива, защото сам се е прибрал у нас.
“Божков е напуснал страната по законен път, службите са знаели, че ще пътува. Не са направени никакви опити да бъде задържан на границата. Никога не е бил призован редовно по това дело, не е бил уведомяван официално. Емирствата не са го уведомявали, че е призован”, каза адвокат Гатев пред съда.
Припомни, че още през май 2023 г. Божков е пуснал молба до прокуратурата, за да бъде призован като свидетел по делото за изнудването му от Владислав Горанов и Бойко Борисов, независимо че може да бъде задържан у нас.
Гатев емоционално напомни на съда, че на клиента му е изграден негативен имидж, а много хора имат интерес Божков да остане задържан под стража или да е в чужбина. Адвокатът отрече връзка на завръщането с убийството на Алексей Петров. Самият Божков обясни в последната си дума, че са му разрешили да пътува на 23 май и той го е направил с първия полет. Според адвокат Гатев клиентът му дълго е стоял в чужбина заради специализираното правосъдие, което бе закрито през миналата година.