С решение от 24 август т.г. директорът на РИОСВ-Пазарджик прекрати процедурата за „Добив и преработване на волфрамсъдържащи руди от находище „Грънчарица център“ в землището на с. Кръстава, община Велинград.
Това е второ инвестиционно предложение, отправено до РИОСВ-Пазарджик от същия възложител и за същия предмет в рамките на 6 години, като първия опит бе направен през 2017 г., но и тогава шефът на местната екоинспекция Костадин Гешев отказа да одобри осъществяването на инвестиционното предложение.
Решението му бе потвърдено и на две съдебни инстанции, а срещу него се обявиха и местни жители и общинското ръководство на СПА-столицата на Балканите и на България. Преди месец обаче пловдивската фирма“ Ресурс-1“ подаде ново предложение, че има намерение да добива волфрам в землището на село Кръстава. Новото инвестиционно предложение е недопустимо, когато има влязъл в сила административен акт със същия предмет и страни. РИОСВ-Пазарджик прекратява административното производство като недопустимо и на основание, чл. 2а, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за въздействие върху околната среда (Наредба ОВОС).
Със започване на процедура по откриване на производство за издаване на индивидуален административен акт, РИОСВ-Пазарджик изпрати искане за становище до „Национална електрическа компания“ АД, Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ и до Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“, относно допустимостта на представеното инвестиционно предложение от „Ресурс-1“АД. В отговор, „НЕК“ АД изрази становище, че инвестиционното предложение е недопустимо спрямо съоръженията на събирателна деривация „Бистрица“ към язовир Батак, която се явява сервитутна зона, попадаща в находището, предмет на инвестиционното намерение. В нея се разрешава дейност само във връзка с поддържане и експлоатация, но не и проучване и добив на подземни богатства.
В отговор, Басейнова дирекция “ИБР“ изрази становище, че така представеното инвестиционно предложение не съответства на разпоредбите на Закона за водите и подзаконовите нормативни актове, с оглед учредяването на санитарно-охранителни зони, в които се забранява извършване на всякакъв вид дейности, с изключение на дейностите, свързани с експлоатацията на водоизточниците.
Цитираните от „НЕК“АД и от Басейнова дирекция “ИБР“ становища са абсолютна предпоставка за недопустимост на инвестиционното предложение. Против добива на волфрам се обявиха и трите общини в района-Велинград, Сърница и Ракитово, като общинските ръководства изразиха опасение, че ще попречи на основния поминък-туризма.
Освен, че ще замърси и питейната вода не само на Велинград, но и на селищата в Тракийската низина. Несъгласие изразиха и депутатите от „ПП-ДБ“ от региона Васил Тодев, който е природозащитник, и Петър Куленски. Непосредствено преди издаването на Решението на директора на РИОСВ-Пазарджик в инспекцията e входирано писмо от възложителя „Ресурс-1“АД, с което е направено искане за прекратяване на производството по тяхна инициатива. В него се посочва, че ще бъде внесено ново уведомление за инвестиционно предложение, което ще бъде съобразено с изискванията на Закона за водите и подзаконовите нормативни документи.
Решението за прекратяване може да бъде обжалвано в 14-дневен срок от съобщаването му.