Софийска градска прокуратура сложи точка на сюжета, продължил 3 години, след като изчерпа всички доказателствени източници “в цялост и коректно”
Снимките от спалнята на лидера на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов са подправени.
Самият той не подозирал кой може да ги е правил, но се пошегувал с обяснението “една прекрасна госпожа”, провокиран от медийни публикации.
Тези са изводите на Софийската градска прокуратура (СГП), която след 3 години разследване прекрати досъдебното производство, станало известно като делото за снимките с пачки и кюлчета, за които се твърдеше, че са били правени в премиерската резиденция в столичния квартал “Бояна”.
Това всъщност не е първото прекратяване на разследването, а второто. В началото на май то бе спряно, но после Софийската апелативна прокуратура отмени постановлението, тъй като не били изчерпани всички доказателствени източници.
В четвъртък от СГП съобщиха, че са ги изпълнили “в цялост и коректно”. Решението им подлежи на контрол от апелативната прокуратура.
Досъдебното производство започна на 29 юли 2020 г., след като в медии бяха публикувани снимки на чекмедже, в което са подредени кюлчета и банкноти от по 500 евро, а отгоре на самото шкафче има пистолет. На друга снимка пък се виждаше спящият Борисов.
На 9 ноември 2021 г. се появи нова порция снимки и видео. Започна друго разследване. В началото на 2022 г. двете бяха обединени в едно. То се водеше за използване на техническо средство без разрешение и за използване на подправени технически записи за заблуждение на съдебната власт.
По делото през май като свидетел беше разпитан Борисов, който казал, че “никога не е държал пари, златни кюлчета и други ценни вещи в нощно шкафче”. Тогава прокуратурата съобщи още, че политикът не знае кой и кога може да е правил снимки и видеозапис. А по повод думите му, че това може да е дело на една “прекрасна госпожа”, обяснил, че се е пошегувал, провокиран от публикации, според които снимките са направени от жена. Самият Борисов в една от медийните си изяви я сравни с Мата Хари.
В хода на разследването били направени 7 компютърно-технически експертизи на 17 файла - 16 снимки и един видеоматериал. Имало и допълнителна разширена комплексна компютърно-техническа и лицево-идентификационна експертиза.
Експертите стигнали до извод, че не може да се установи категорично дали файловете със снимки и видео отразяват обективната действителност, тъй като не били оригинални. Също така техническото средство, с което са направени, не било установено.
Прокуратурата разполага с доказателства, че снимките са подправени. Например на един от файловете пишело, че заснемането е станало на 25 септември 2017 г., а метаданните били променени с дата 22 юли 2024 г., която все ще не е била настъпила към момента на публикуването на снимката 17 юни 2020 г.
От СГП изпратили и пет Европейски заповеди за разследване до Германия, Франция, Австрия, Испания, Белгия заради банкноти в евро, както и жълти предмети, наподобяващи кюлчета. От Германия и Белгия отговорили, че не може да установят дали тези банкноти са в обращение, или са изтеглени. От Франция казали, че една от банкнотите не съществува.