Задават въпроси, ако не получат отговори до 15 септември, започват масови протести
От регионален, проблемът за бъдещето на комплекса "Марица изток" трябва да стане национален. Това е позицията на двата основни синдиката - КТ "Подкрпа" и КНСБ, които обединяват работещите в мините и топлоцентралите. Те са против проекта за териториален план за справедлив проход на област Стара Загора, приеха декларация в този смисъл и днес я връчиха на енергийния министър Румен Радев при официалната му визита в седалището на мини "Марица изток" в Раднево.
Синдикатите настояват този проект да бъде преработен и да не се изплаща в Брюксел. В декларацията им, адресирана до президента, парламента и правителството, се иска още да се изпълнят решението на Народното събрание, според които до 2038 г. няма да се намалява капацитетът на въглищните ни централа, а държавата ще преговори плана за възстановяване и устойчивост в частта му за енергетиката. Трябва да преговаряме с Европейската комисия за придобиване на механизъм за капацитет, както и държавата да изработи своя енергийна стратегия, настояват още синдикатите. Те дават срок до 15 септември и ако не получат удовлетворяващи ги отговори, започват национални протести в София.
Проектът за териториален план за справедлив преход на област Стара Загора не е нито справедлив, нито плавен спрямо тези, които сега работят в комплекса "Марица изток", каза лидерът на КТ "Подкрепа" в мините Бисер Бинев. Миналата година беше изработен подобен проект, който бе върнат за преработка, новият му вариант е почти като стария, твърдят синдикатите. В стария вариант до 2026 г. трябваше да загубят работата си 12 500 души. В новия вариант годината за това е преместена с 4 години - 2030 година. До 2038 г. още 15 хиляди души трябвало да бъдат пренасочени, но никой не казва къде. За местните е притеснително, че според проекта през 2025 г. въглищните централи на "Марица изток" трябва да произведат едва 8 тераватчаса електроенергия, за което се необходими само 13,6 милиона тона въглища. За 2038 г. тераватчасовете са само 2, а нужните въглища за производството им - 3,4 милиона тона. За сравнение - през 2022 г. комплексът е произвел 22 тераватчаса елекроенертия, като е потребил 34,5 милиона тона въглища - рекорден за него добив.
Сега не казват, че ще закриват рудници и ще освобождават хора от работа още от 2025 г., но заложените в плана показатели го показва, твърдят още синдикатите. Те са и против намеренията за преквалификация на енергетици и миньори, преди да стане ясно какви точно производства ще заместят топлоцентралите и рудниците. "Хората ни са достатъчно квалифицирани, за да ги учим как да сгъват алуминиеви профили за фотоволтаици", каква един от синдикалните лидери. Друго притеснение идва от факта, че за безопасното закриване на сегашните мини са необходими 8 милиарда лева, за да не настъпи екологична катастрофа в района - пари, които Европа няма да даде, е държавата така и не казва откъде ще дойдат.
"В проекта преброихме над 30 пъти изрази като очаква се и предвижда се, но в него няма нищо конкретно за това какво ще работят хората, които бъдат освободени от работа, те нямат алтернатива", допълват синдикалистите.
Както миналата година, и сега проектът на териториалния план за справедлив преход е изработен "на тъмно", без консултации с местните власти. От КНСБ и КТ "Подкрепа" не са съгласни и с това срещите, на които се обсъжда бъдещето на региона в светлината на "зелената сделка" да бъдат смятани за обществено обсъждане на тези планове. Такава среща предстои отново в Стара Загора в понеделник, 28 август, за която енергийният министър Румен Радев днес дал да се разбере, че може и да не присъства, по думите на синдикатите. Те обаче ще бъдат пред община Стара Загора в 10 часа сутринта, когато започва поредната среща по темата, за да заявят отново ясно своята позиция. "Ако е само, за да вземем едни пари от Европа, то ние тези пари ги изкарваме сами за 2 години време", категорични са още те.