Палатковият лагер пред Паметника на Съветската армия не може да попречи на преместването му, но може да провокира незаконосъобразни и неприятни обществени прояви, коментира за БТА общинският съветник от ГЕРБ – СДС Антон Койчев. Според него се създава предпоставка за вандалски действия и възможност за саморазправа между гражданите.
Вчера вечерта възникна напрежение около Паметника на Съветската армия. От МВР заявиха, че четирима души са задържани заради това, че са хвърляли димки и са нанесли щети по монумента. Сигналът е подаден около 23:45 часа снощи.
Без да има разрешение от Столичната община, палатковият лагер не е законен, каза общинският съветник Антон Койчев. Призовавам към спазване на законността от всички институции, както и от гражданите, добави той. Според него и тези, които са съгласни, и тези, които не подкрепят решението за преместването на паметника, трябва да се държат законосъобразно, а институциите да осигурят това.
„Подобен тип действия в центъра на София, в едната или в другата посока, не спомагат за решаването на проблема, а ние вече сме тръгнали по този път – с решението на Общинския съвет, с позицията на основните политически сили и с действията на правителството, макар и не много бързи“, каза Антон Койчев.
По неговите думи единственото правилно в случая е работата на институциите и преместването и експонирането на паметника в Музея на социалистическото изкуство.
„Нямаше нужда да се стига до това, както и да се разпъват палаткови лагери, за да могат чисто предизборно някои политически сили да направят своята предизборна кампания“, коментира общинският съветник.
Не трябва да се позволяват сблъсъци между граждани заради Паметника на Съветската армия, каза за БТА и общинският съветник Марта Георгиева от групата на „Демократична България – обединение“. Относно разделението в обществото по темата за съдбата на паметника, Георгиева каза, че не бива да се създава напрежение, а който цени този монумент, може да изрази това и на друго място, не в центъра на София. По думите ѝ преместването трябва да се случи изцяло по законов път, така че да няма обжалване или някой инцидент при дейностите.
Областният управител на София Вяра Тодева посочи, че с оглед на предстоящите местни избори няма как да се избяга от политизирането на въпроса. Тя припомни, че 70 години не е проверявано състоянието на фигурите на паметника и в изготвения План за безопасност се включва изграждането на ограда и поставяне на скеле.
Кметът на София Йорданка Фандъкова също изказа мнение днес, че някои политици използват преместването на Паметника на Съветската армия за пиар ефект във връзка с местните избори. Тя припомни, че преди няколко месеца Столичният общински съвет е взел решение за преместване на монумента.
С изявление пред медиите от БСП остро осъдиха проявата на вандализъм срещу паметници и заявиха, че се противопоставят на насилието срещу мирно протестиращи граждани и на опитите обществото да бъде разединено.
С решение на Министерския съвет от 2 август беше променен статутът на Мемориален комплекс „Паметник на Съветската армия" в Княжеската градина в София от имот публична държавна собственост на имот частна държавна собственост. На 9 август от „Левицата!“ направиха палатков лагер срещу премахването на паметника. На следващия ден към тях се присъединиха и представители на „БСП за България“ и на „Възраждане“. Вчера граждани се събраха на демонстрация пред сградата на областния управител на област София. Събитието беше организира от БОЕЦ във Фейсбук под надслов „Демонтаж на МОЧА. Продължаваме“.