Горивата ще пречупят тенденцията към успокояване на цените
Типично летни харчове като ресторанти, хотели и развлечения направиха така, че юлската инфлация наруши тенденцията към успокояване на цените, установила се през последните месеци.
Само през юли цените са се вдигнали с 0,9%,
докато преди това на месечна база имаше дефлация и цените на практика намаляваха. Месечно нарастване на цените от такъв порядък имаше до януари-февруари т.г.
Годишната инфлация падна до 8,5%. Тя е по-ниска, отколкото през предходния месец, но най-вероятно през август и септември отново ще тръгне леко нагоре, тъй като горивата започнаха да поскъпват.
Причината за сравнително високото юлско поскъпване се крие в разходите на българина за развлечения. Цените на билетите за кино, театър и концерти, за атракционни съоръжения и други подобни са се вдигнали с цели 7,5% само за един месец.
Активният туристически сезон
бележи и 2,9% месечно поскъпване на ресторантите и хотелите
- най-високото от миналото лято насам.
Някои свързани с туризма цени буквално са се взривили през юли. НСИ отбелязва например 24,1% поскъпване в сравнение с юни на цените за краткосрочно настаняване. Това са квартирите под наем и апартаментите, отдавани чрез платформи от рода на AirBNB.
В същото време юли се смята за разгар на туристическия сезон, в който
хотелските тарифи, особено в морските курорти, са най-високи
Намаленията там започват след средата на август и особено когато дойде септември.
Пакетните туристически услуги са поскъпнали със 17,2% само през юли, а самолетните билети за международни полети - с 13,1%.
Своя принос за юлската инфлация е дала и енергетиката - токът за битовите потребители поскъпна с 4,4%, а топлинната енергия с 10,1%.
През юли според статистиката масовият бензин А95 е поскъпнал с 0,6%, а дизеловото гориво с 0,5%. Техните цени обаче тръгнаха осезателно нагоре малко по-късно и ще се отразят в инфлацията за август.
Хранителните стоки съвсем не са спрели да поскъпват през юли. Например цитрусовите и другите южни плодове са повишили цените си с 5,1% през месеца, маргаринът с 4,8%, а свинското месо с 1,6%.
Родните плодове и зеленчуци също
започнаха необичайно за лятото да поскъпват,
но това се случи в началото на август.
Хармонизираният индекс на потребителските цени, който се изчислява по европейска методология, също промени тренда си от последните месеци.
За юли месечният индекс е 1,2%, а годишният е 7,8%, при положение че през юни беше 7,5%.
Този индекс се взема предвид при изчисляване на готовността ни да влезем в еврозоната. Той трябва да е равен или по-нисък от годишния индекс на инфлацията в трите страни - членки на еврозоната, с най-нисък показател за последните шест месеца.
Откакто инфлацията започна да се увеличава в края на 2021 г., България престана да отговаря на този критерий, а данните за юли показват влошаване на положението.
Малко по-добра е ситуацията с т.нар. малка кошница - тя показва увеличение само с 0,5% на месечна база през юли. Тя обаче отразява потреблението на най-бедните, в което храните имат по-съществено присъствие.