Петров отново е обявен за международно издирване
Бившият спецпрокурор Дилян Деянов е обвинен по делото “Осемте джуджета” заедно с бившия следовател Петьо Петров и тогавашната му съпруга Любена Павлова. Това съобщиха от прокуратурата във вторник по разследването за иззетите от бизнесмена Илия Златанов златни монети, които прокурорът Деянов дал на Любена и Петров.
Във вторник от Антикорупционния фонд публикуваха информация, че Петьо Петров вече не се издирва. От Софийската градска прокуратура обаче опровергаха това. Срещу Петров имаше друго разследване в Софийската районна прокуратура за принуда и незаконни записи, което е прекратено. По него бившият шеф на столичното следствие бе обявен за издирване чрез Интерпол и Шенгенската информационна система в началото на юни тази година. Ден по-рано МВР и прокурори проведоха акция в известен столичен ресторант, за който имаше данни, че Петров посещавал често. Оказа се обаче, че той не е в него, и след като не бе открит, последва и обявяването му за издирване. Разследване по този случай вече няма, но Еврото се издирва заради търговия с влияние по “Осемте джуджета”.
Казусът стана известен през 2020 година, когато бизнесменът Илия Златанов обяви, че спецпрокуратурата по нареждане на Петров му е отнела златните монети. Те са част от 35 кг златни ценности, които прокуратурата оцени на над 4 млн. лв. Заедно с тях при акцията срещу Златанов бяха иззети и 550 000 евро в брой. Още от средата на 2020 година Златанов твърди, че и монетите, и парите са присвоени от тогавашните съпрузи Петьо Петров и Любена.
За парите от градската прокуратура не съобщават нищо. Водещият разследването срещу Златанов тогава спецпрокурор Деянов е обвинен само за монетите. Той ги дал на Павлова на 18 февруари 2020 г. Тя бе определена от държавното обвинение като “лице, което не се явявало правоимащо по смисъла на закона”. Деянов е подведен под отговорност за длъжностно престъпление и ако бъде признат за виновен, може да получи от 1 до 8 години затвор, както и забрана да е магистрат.
Заради това, че са взели монетите, Любена и Петьо Петров пък са обвинени за вещно укривателство и могат да получат от 1 до 6 години затвор.
Тримата са били обвинени още на 11 август. Петров обаче не бил открит. Затова е обявен за общодържавно издирване, както и с европейска заповед за арест.
Преди това сегашният и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов каза, че тогавашният обвинител номер едно Иван Гешев е имал паралелна частна структура за незаконно наблюдение и следене. Повод за думите на Сарафов бяха публикувани снимки, на които се виждат той и Петров в несъществуващия вече ресторант “Осемте джуджета”. Временният главен прокурор твърди, че бил подмамен там от Гешев, за да бъде заснет и компрометиран. Така се стигна до разследването на районната прокуратура.
Делото обаче бе иззето от градската прокуратура и при проверка магистратите открили нарушения. Оказало се, че липсват “каквито и да е доказателства за извършено престъпление, без дори да има разпит на пострадал от принудата”. След като постановлението за привличане било отменено, автоматично била свалена и тогавашната заповед за издирване.
Разследването на аферата “Осемте джуджета” бе рестартирано след встъпването в длъжност на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Той разкри, че още преди три години прокурор от Върховната касационна прокуратура е установил груби нарушения и евентуални престъпления по случая, но ревизията му е била скрита от бившето ръководство на държавното обвинение.
Не се изключва и други магистрати от закритата вече спецпрокуратура да се окажат с обвинения.