Ново обвинение за Георгиев - за закана за убийство
При закрити врати районният съд в Стара Загора очаквано остави в ареста 26-годишния Георги Георгиев - охранителя в нощно заведение, който обезобрази 18-годишната си бивша приятелка. Направи ѝ 21 разреза с макетно ножче, обръсна главата ѝ до голо, счупи носа и скулата ѝ. Историята взриви обществото. В цялата страна в понеделник десетки хиляди излязоха на протести срещу насилието.
Три часа по-рано районният съд в Стара Загора прати татуирания мъж за втори път зад решетките. Сега за закана за убийство. В два последователни дни - на 24 и 25 юни, той отправил заплашителни съобщения към Дебора Михайлова. (“24 часа” за първи път съобщава името на момичето, и то защото вчера то беше изречено от съдия Татяна Гьонева.)
До второто обвинение се стигна, след като бивш приятел на момичето подал сигнал пред разследващите, че докато дружала с Георги, Дебора му се оплакала, че получавала закани за убийство. Георги изпратил две съобщения: “Направо те убивам” и “Ще ти закача главата”, преди да я нападне в дома ѝ ден по-късно. Направил го от ревност, защото виждал края на 4-месечната им връзка.
Колкото и да е жестоко едно престъпление, колкото и опасен и жесток да е извършителят, щом е причинил само временно разстройство на здравето, без опасност на живота, това е лека телесна повреда. А тогава насилникът трябва да е на свобода. Такъв е изводът, който се налага от определението на тричленния съдебен състав на Старозагорския окръжен съд, който на 5 юли пуска на свобода Георги Георгиев.
В синхрон е и мнението на зам.окръжния прокурор Георги Видев.
В опита си да се оправдаят след лавината от гняв в понеделник от съда публикуваха определението от 5 юли. Тогава след 7 дни в ареста Георгиев е бил пуснат без никаква мярка за неотклонение. Причината е, че бил причинил на момичето лека телесна повреда - само временно разстройство на здравето.
Определението е на тричленния съдебен състав с председател Тоньо Тонев и съдии Татяна Гьонева, която е докладчик, и Мариана Христакиева. Те се явяват втора съдебна инстанция. Затова и определението им е окончателно. 26-годишният мъж е изправен пред съда в 12,30 ч на 5 юли.
Прокуратурата е представлявана от зам.окръжния прокурор на Стара Загора Георги Видев. Неясно защо
той не поддържа обвинението на колегите си от районната прокуратура,
което е за средна телесна повреда. Според юристи не е честа практика обвинител от по-горна прокуратура да не поддържа обвинителната теза на по-долната прокуратура, която наблюдава делото.
Смятам, че определението на Старозагорски районен съд, с което е взета мярка за неотклонение “задържане под стража” по отношение на Георги Георгиев, е незаконосъобразно и не следва да бъде потвърдено. От изготвената съдебномедицинска експертиза е видно, че на пострадалата не е причинена средна телесна повреда, каквото е обвинението. Ако се касае за извършено престъпление лека телесна повреда, вероятно то би било от частен характер, поради което смятам, че следва да бъде отменено определението на районния съд.
Това е кратката пледоария на прокурор Георги Видев.
Следва също толкова кратко изказване на защитника на Георги Георгиев. Според него много версии не били изследвани. При всички десетки наранявания по тялото на момичето на него му се “набили” на очи две - едната от вътрешната страна на лявата предмишница, а другата на левия палец.
Тоест това нещо с обръсването на главата от лявата страна сочи за възможно самонараняване с оглед на това, че е наркозависима пострадалата - обстоятелства, които са намекнати за употребата на наркотични вещества по делото, но не са събрани доказателства в тази посока. Правната квалификация е незаконосъобразна. С оглед и изявлението на представителя на държавното обвинение моля да отмените определението като неправилно и незаконосъобразно.
Така след около 10 минути прокурорът и адвокатът застъпват тезата, че задържането на Георги Георгиев е незаконно. Пестелив в думите е и самият задържан.
Не съм виновен, искам да се разбере всичко. Имам малко дете и ме чака, жена ми чака на мен и затова искам да ми се смени мярката.
На съда са достатъчни 10 минути, за да вземе решение. Според магистратите действително Георгиев е привлечен за средна телесна повреда. Доказателствата показвали, че той е извършителят.
Безспорно начинът на извършване на тези наранявания е изключително жесток, като това обстоятелство, наред с
предишните осъждания на обвиняемия за леки телесни повреди,
сочи и на реалната опасност същият да извърши престъпление. Той е и личност с висока степен на обществена опасност, склонен към прояви на тежка физическа агресия.
Съдът признава, че точно той е причинил нараняванията по главата, тялото и крайниците на момичето, а нападението е “изключително тежко”. Стореното от него е жестоко, но той е причинил “само временно разстройство на здравето”.
Да, момичето е получило мозъчно сътресение, но пък съдебният медик не се наемал да каже дали това е причинило разстройство на здравето, временно опасно за живота.
Липсата на спомен сама по себе си не сочела за такова увреждане, още повече че след известно време пострадалата сама е станала и излязла от апартамента и е посетила съседка от долния етаж, за да потърси помощ. Това смятат съдиите от окръжния съд в Стара Загора.
Долната инстанция - районният съд, обаче е определила Георгиев като човек с “трайно изградени престъпни навици” при първото дело на 1 юли. От определението на съдия Тодор Минов става ясно, че обвинението на охранителя е за средна телесна повреда. Той е счупил носа и скулата на момичето, причинил му е мозъчен кръвоизлив и множество порезни рани по тялото. Тогава са разпитани 5-има свидетели пред съдия, още 4-ма - от разследващите. По делото има фотоалбум със снимки на раненото момиче. Георгиев е изградил престъпен почерк и криминални навици и чувство за безнаказаност, посочва още районният съд.
Кметът на Стара Загора предупреди клубовете: Затварят ги нощем, ако охраната им има кримиминало
Лица с криминални прояви да не работят като охранители в нощните клубове. Това поиска кметът на Стара Загора Живко Тодоров на среща с представители на заведенията. Той се видя с тях заедно с директора на ОДМВР старши комисар Лазар Христов заради факта, че Георги Георгиев е работил като охрана на местна дискотека, макар да е бил криминално проявен. Той беше уволнен, след като случаят се разчу.
Тодоров предупреди, че ако искането не бъде удовлетворено, общината ще отнема разрешенията им за удължено работно време.
“Старши комисар Христов ни уведоми, че има практика, установена със съответните документи, криминално проявени лица да присъстват в клубовете, носейки облекло на охрана”, сподели кметът. По този начин се избягвал законът, който гласи, че охранителите трябва да бъдат с чисто съдебно минало. “Това не е практика, но има установени случаи. Законово няма основание полицията да предприема действия, защото тези лица не са назначени на договор”, обясни кметът.
“Нашето искане е да бъдат отстранени всички такива лица, ако още има, както и да заложите на регламентирано охраняване на вашите заведения, за да не бъдат създавани предпоставки за инциденти. В противен случай, при получаване на сигнал от ОДМВР ще бъдем принудени да отнемем разрешението за удължено работно време, което издава общината”, категоричен бе Живко Тодоров.
Статистиката сочи, че от 2020 г. досега са издадени 11 акта за охранители, които не могат да изпълняват тази дейност. “Това са криминално проявени, които “работят” във вашите заведения”, обърна се към представителите на клубовете комисар Лазар Христов.